اتوکلاو دندانپزشکی

کالیبراسیون اتوکلاو چگونه انجام می شود؟

کالیبراسیون اتوکلاو چگونه انجام می شود؟

کالیبراسیون اتوکلاو چطور انجام می شود؟ روند کالیبراسیون این دستگاه چه تاثیری در عملکرد آن می گذارد؟ در صورت به هم ریختن تنظیمات و کالیبراسیون اتوکلاو چه باید کرد؟

اتوکلاوها دارای دستگاه های اندازه گیری مختلفی هستند که هر کدام از آن ها به طور جداگانه باید کالیبره شوند. در روند کالیبراسیون، مقدار خطای هر کدام از این دستگاه های اندازه گیری ثبت خواهد شد. معمولا این کار توسط آزمایشگاه های کالیبراسیون انجام می شود. آزمایشگاه مربوطه باید به سنسور های دمایی متناسب با CMC و حداقل دو دستگاه گیج فشار DWT و تجهیزات زمان سنج مورد تأیید مرکز ملی تایید صلاحیت ایران مجهز باشد.

کالیبراسیون دستگاه اتوکلاو یک فرآیند مهم و ضروری برای اطمینان از دقت و صحت عملکرد این دستگاه‌ها می‌باشد. اتوکلاو دندانپزشکی یک نقش بسیار مهم در صنایع پزشکی، داروسازی، آزمایشگاهی و صنایع غذایی ایفا می‌کند و بنابراین، اطمینان از دقت و صحت عملکرد آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مراحل کالیبراسیون اتوکلاو

فرآیند کالیبراسیون اتوکلاوها شامل تنظیم مجدد دستگاه به گونه‌ای است که دما و فشار آن با استانداردهای مشخص و دقیق هماهنگ شود. این فرآیند به وسیله‌ی استفاده از تجهیزات کالیبراسیون دما و فشار انجام می‌شود و معمولاً توسط فنی‌کالیبراسیون‌های مجرب و متخصص انجام می‌شود.

با انجام کالیبراسیون منظم اتوکلاوها، اطمینان حاصل می‌شود که این دستگاه‌ها به طور دقیق و صحیح عمل می‌کنند و فرآیندهای استریلیزاسیون و ضدعفونی‌سازی مواد با دقت و صحت لازم انجام می‌شود. این امر به حفظ سلامت و ایمنی بیماران، کارکنان و همچنین کیفیت محصولات تولیدی بسیار کمک می‌کند.

مراحل کالیبراسیون اتوکلاو

از آنجا که پروسه اتوکلاو کردن باید طبق زمان مشخص شده قطعات داخل مخزن را به فشار و دمای معینی برساند، زمانی که تنظیمات داخلی و کالیبراسیون دستگاه به هم ریخته باشد، اتوکلاو کیفیت مورد انتظار را نخواهد داشت.

پروسه کالیبراسیون اتوکلاو شامل 3 مرحله اصلی است:

  • کالیبراسیون تایمر اتوکلاو
  • کالیبراسیون دمای اتوکلاو
  • کالیبراسیون فشار اتوکلاو

هر چه کیفیت اتوکلاو بالاتر و نحوه کار با آن اصولی تر باشد، دستگاه دیرتر به کالیبره شدن احتیج دارد. بنابراین بهتر است راهنمای خرید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی را بخوانید.

در ادامه هر یک از این موارد را به صورت تخصصی بررسی خواهیم کرد.

1. کالیبراسیون تایمر اتوکلاو

کالیبراسیون تایمر دستگاه اتوکلاو یک فرآیند مهم است که به منظور اطمینان از دقت و صحت زمان‌بندی عملکرد اتوکلاو انجام می‌شود. در ادامه توضیحاتی در مورد روش‌های کالیبراسیون تایمر دستگاه اتوکلاو آورده شده است:

برای کالیبراسیون تایمر دستگاه اتوکلاو، نیاز است که از تجهیزات کالیبراسیون دقیق و صحیح استفاده شود. این تجهیزات شامل تایمر دقیق، دستگاه‌های اندازه‌گیری زمان و دستگاه‌های کنترل دما می‌شود.

ابتدا تایمر دستگاه اتوکلاو باید به گونه‌ای تنظیم شود که زمان‌بندی صحیح و دقیق را نشان دهد. برای این منظور، از تایمر دقیق و قابل اعتمادی(یک کرنومتر دقیق) برای تنظیم زمان استفاده می‌شود. با استفاده از دستگاه‌های اندازه‌گیری زمان و دستگاه‌های کنترل دما، زمان‌بندی اتوکلاو در شرایط مختلف (مانند دماها و فشارهای مختلف) بررسی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که تایمر دستگاه به طور دقیق و صحیح عمل می‌کند.

اگر در زمان‌بندی‌های مختلف تایمر دستگاه اتوکلاو دقت و صحت لازم را نشان ندهد، ممکن است نیاز باشد تایمر مجدداً تنظیم شود تا به دقت مطلوب برسد.

2. کالیبراسیون دمای اتوکلاو

کالیبراسیون دما به منظور اطمینان از دقت و صحت دمای اتوکلاو انجام می‌شود.

برای کالیبراسیون دمای اتوکلاو، ابتدا نیاز است که از تجهیزات کالیبراسیون دقیق و صحیح استفاده شود. این تجهیزات شامل ترموکوپل دقیق، دستگاه‌های اندازه‌گیری دما و دستگاه‌های کنترل دما می‌شود.

ابتدا دمای اتوکلاو باید به گونه‌ای تنظیم شود که دمای مطلوب را نشان دهد. سپس با استفاده از دستگاه‌های اندازه‌گیری دما، دمای اتوکلاو در شرایط مختلف (مانند زمان‌ها و فشارهای مختلف) بررسی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که دمای اتوکلاو به طور دقیق و صحیح عمل می‌کند.

اگر در آزمون‌های کالیبراسیون دمای اتوکلاو دقت و صحت لازم را نشان ندهد، ممکن است نیاز باشد دمای اتوکلاو مجدداً تنظیم شود تا به دقت مطلوب برسد.

نکته: در این مرحله اپراتور باید به یکنواختی و پخش گرما در تمام نقاط اتاق اتوکلاو نیز دقت داشته باشد. 

3. کالیبراسیون فشار اتوکلاو

کالیبراسیون فشار دستگاه اتوکلاو برای اطمینان از دقت و صحت فشار در دستگاه انجام می‌شود. برای کالیبراسیون فشار دستگاه اتوکلاو، نیاز است که از تجهیزات کالیبراسیون دقیق و صحیح استفاده شود. این تجهیزات شامل منبع فشار دقیق، دستگاه‌های اندازه‌گیری فشار و دستگاه‌های کنترل فشار می‌شود.

ابتدا فشار دستگاه اتوکلاو باید به گونه‌ای تنظیم شود که فشار مطلوب را تولید کند. برای این منظور، از منابع فشار دقیق و قابل اعتمادی برای تولید فشار استفاده می‌شود. با استفاده از دستگاه‌های اندازه‌گیری فشار، فشار دستگاه اتوکلاو در شرایط مختلف (یعنی در زمان‌ها و دماهای مختلف) بررسی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که دستگاه اتوکلاو به طور دقیق و صحیح عمل می‌کند.

اگر در آزمون‌های کالیبراسیون فشار دستگاه اتوکلاو دقت و صحت لازم را نشان ندهد، ممکن است نیاز باشد فشار دستگاه اتوکلاو مجدداً تنظیم شود تا به دقت مطلوب برسد.

در این مرحله باید تمام قطعات مربوط به فشار که در اتوکلاو تعبیه شده اند، بررسی شوند. این قطعات شامل موارد زیر خواهد بود:

  • گیج های فشار سنج و اختلاف فشار
  • سوپاپ ها، سوئیچ ها و شیرهای اطمینان
  • سنسورها، ترنسمیتر های فشار

چرا کالیبراسیون اتوکلاو به صورت دوره ای مهم است؟

همانطور که گفتیم اتوکلاو در حوزه های مختلف پزشکی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. وجود این دستگاه در مراکز درمانی می تواند درصد زیادی از رعایت بهداشت مربوط به استفاده از تجهیزات مختلف برای بیمار را برطرف کند.

چرا کالیبراسیون اتوکلاو به صورت دوره ای مهم است؟

کالیبراسیون دوره‌ای دستگاه اتوکلاو اهمیت زیادی دارد زیرا موارد زیر را به خوبی پوشش می‌دهد:

  • حفظ دقت و صحت: دستگاه‌های اتوکلاو برای اطمینان از کشته شدن میکروارگانیسم‌ها و ایجاد اثرات ضدعفونی کننده، نیاز به دقت و صحت بالا دارند. با انجام کالیبراسیون دوره‌ای، مطمئن می‌شویم که دستگاه اتوکلاو همچنان به طور صحیح فشار و دما را تولید می‌کند و این امر باعث حفظ دقت و صحت فرآیند استریلیزاسیون می‌شود.
  • رعایت استانداردها: بسیاری از صنایع مانند صنایع پزشکی، آزمایشگاهی و صنایع غذایی نیازمند رعایت استانداردهای سختی هستند. انجام کالیبراسیون دوره‌ای دستگاه اتوکلاو، به کمک تضمین می‌کند که دستگاه با استانداردهای مورد نیاز همخوانی دارد.
  • پیشگیری از مشکلات فنی: با انجام کالیبراسیون دوره‌ای، ممکن است مشکلات فنی و نواقص در دستگاه اتوکلاو به موقع شناسایی و رفع شوند. این کار باعث کاهش خطر خرابی‌های ناگهانی و افزایش عمر مفید دستگاه می‌شود.

توصیه می شود حداقل هر 6 ماه یک بار کالیبره بودن دستگاه مورد آزمایش قرار گیرد.

جمع بندی

کالیبراسیون دستگاه‌های اتوکلاو از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید به طور منظم و با استفاده از تجهیزات کالیبراسیون مناسب انجام شود تا دقت و صحت عملکرد این دستگاه‌ها حفظ شود. این روند به این جهت بسیار اهمیت دارد که باعث حفظ دقت و صحت فرآیند استریلیزاسیون می‌شود. همچنین، این کار باعث رعایت استانداردها، پیشگیری از مشکلات فنی و ایجاد رضایت مشتری خواهد شد. بنابراین، برای اطمینان از کارکرد صحیح دستگاه اتوکلاو و کاهش خطر خرابی‌های ناگهانی، کالیبراسیون دوره‌ای دستگاه اتوکلاو باید به صورت منظم و با دقت انجام شود.

ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف وسایل مورد نیاز در دندانپزشکی و یا قیمت تجهیزات دندانپزشکی می توانید از فروشگاه آنلاین ما دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *