اتوکلاو دندانپزشکی, تجهیزات استریل دندانپزشکی

راهنمای کامل خرید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی

خرید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی | آوادنتال

یکی از بزرگترین دغدغه‌های دندانپزشکان به هنگام تجهیز کردن مطب خود، خرید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی است.  در سال‌های اخیر مجهز بودن مطب دندانپزشکی به یک دستگاه اتوکلاو تبدیل به یکی از الزامات این قبیل مراکز درمانی شده است. لذا انتخاب این دستگاه باید بر اساس درک و آگاهی کامل از خرید یک دستگاه مناسب و کامل و متناسب با حجم فعالیت های دندانپزشکی صورت پذیرد.

به غیر از یونیت دندانپزشکی، شاید بتوان گفت اتوکلاو مهم ترین دستگاه پشتیبان برای انجام فعالیت دندانپزشکی در محل مطب آن می باشد. اصول کلی عملکرد تمامی اتوکلاوها به یک صورت است و تنها در یک سری آپشن‌ها تفاوت دارند؛ که در واقع همین تفاوت‌ها سطح عملکرد دستگاه را مشخص می کنند.

البته باید اشاره کنیم که همین آپشن‌ها، در نهایت مشخص کنندۀ تمام و کمال قیمت اتوکلاو نیز خواهد بود. اگر در فکر خرید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی هستید و می‌خواهید بهترین آن را انتخاب کنید، ما به عنوان شرکت تجهیزات دندانپزشکی آوادنتال، در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی در زمینه راهنمای کامل خرید اتوکلاو دندانپزشکی در اختیار شما قرار دهیم.

اتوکلاو آویکو Avico مدل ماتیسا Matisa | آوادنتال
خرید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی

نکات ضروری و مهم در خرید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی کدام است؟

شما به عنوان یک نفر دندانپزشک انتظارات خاصی از یک اتوکلاو خواهید داشت. مهم‌ترین موارد مشترک در بین تمامی دستگاه‌های اتوکلاو و برای خرید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی، به این شرح هستند:

 1. زمان استریل تجهیزات باید تا حد امکان کوتاه باشد تا دوره خارج بودن آن از سیکل خدمات‌رسانی خیلی زیاد نباشد.
 2. حجم دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی باید متناسب با ابزار باشد تا نیاز به استریل چندمرحله‌ای نباشد.
 3. ورودی محفظه اتوکلاو نباید خیلی کوچک باشد تا وسایل و منسوجات به راحتی در داخل آن قرار گیرند.
 4. کارکرد دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی باید تا حد امکان آسان (کاربرپسند) باشد.
 5. قیمت تمام شدۀ دستگاه باید از یک رقم منصفانه‌ای برخوردار باشد.
 6. خدمات پس از فروش دستگاه و تأمین قطعات یدکی باید به آسانی صورت پذیرد.

چرا خرید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی بسیار ضروری است؟

یکی از مشکلات بحث برانگیز و بسیار مهم در دندانپزشکی مسئله “عفونت‌ها” است. چون همراه با نگرانی و دلواپسی زیادی در بین بیماران می‌باشد و عملاً تبدیل به یکی از دغدغه‌های مهم دندانپزشکان شده است. بهره گیری از تجهیزاتی مثل اُلتراسونیک و انواع محلول‌ها تا حدی می‌تواند به استریل شدن وسایل دندانپزشکی کمک کند، اما با برجسته شدن اهمیت این موضوع، استفاده از دستگاه اتوکلاو ضرورت زیادی پیدا کرده است.

 اتوکلاو بهترین، سریع ترین و مطمئن ترین روش برای ضدعفونی کردن وسایل و البسه مورد نیاز در دندانپزشکی به شمار می‌رود؛ چرا که وسایل پزشکی را در شرایطی فراتر از ظرفیت حیاتی میکروارگانیسم‌ها قرار می‌دهد و فرایند استریلیزاسیون را در یک سطح ایمنی و اطمینان بسیار بالاتری انجام می‌دهد.

در حال حاضر شرکت‌های فعال در زمینه تولید و توزیع تجهیزات دندانپزشکی قابلیت ارائه انواع اتوکلاو در ظرفیت‌ها، مدل‌ها و کلاس های گوناگون را دارند. این تنوع و قیمت بالای دستگاه باعث گردیده که انتخاب اتوکلاو کار راحتی نباشد.

در گزینش اتوکلاو، این موضوع خیلی اهمیت دارد که خریدار دقیقاً به دنبال خرید دستگاهی با چه مشخصات است. چرا که قیمت بالا و پیچیدگی زیاد این دستگاه‌ها خرید را همواره با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین چنانچه قصد خرید تجهیزات دندانپزشکی و تجهیز مطب دندانپزشکی یا اطلاع یافتن از قیمت انواع آن‌ها از جمله اتوکلاو را دارید، لازم است که توجه کافی به یک سری پارامترهای عمده داشته باشید.

اتوکلاو دندانپزشکی 23 لیتری FTZ اف تی زد | آوادنتال

پارامترهای مهم در گزینش اتوکلاو بخار

 1. حجم مکندگی هوا
 2. اندازه و جنس محفظه
 3. چگونگی بارگذاری و کنترل دستگاه
 4. بازۀ دمایی دستگاه
 5. چرخۀ گراویتی و دمایی
 6. شرایط هشدار (نوع نشانگر)
 7. مدیریت داده (رکوردر) و پرینتر
 8. چگونگی کار (اتوماتیک یا دستی)
 9. فشار بخار و برق مورد نیاز
 10. پارامتر حفاظت از محیط زیست
 11. قیمت دستگاه و زمان تحویل
 12. شرایط ارسال، نصب و آموزش
 13. پالس تزریق
 14. تخلیه بخار  VAC
 15. استانداردها، گواهینامه‌ها و تائیدیه‌ها (CE، FDA، …)
 16. مدت گارانتی و خدمات پس از فروش
 17. تأئیدیه رضایت مندی از سایر مراکز نصب و موارد استفاده شده
اتوکلاو تکنوگاز TecnoGas Onyx B7 | آوادنتال
بهترین اتوکلاو دندانپزشکی

نکات فنی و ساده در ارزیابی دستگاه و خرید بهترین اتوکلاو دندانپزشکی

برخی از ابزارآلات حفره‌دار دارای بسته‌های هوایی در داخل خود هستند. بنابراین بهترین راه حل برای از بین بردن این بسته‌های هوایی از طریق پمپ وکیوم صورت می‌پذیرد؛ که تضمین کنندۀ استریلیزاسیون خوب دستگاه می‌باشد. بیشتر دستگاه‌های اتوکلاو به سامانۀ وکیوم ترمودینامیک مجهز هستند. اما این سیستم فقط باعث از بین رفتن بسته‌های هوایی داخل محفظه نمی‌شود. برای استریل کردن ابزار حفره‌دار، مثل توربین دندانپزشکی، نیاز به یک پمپ وکیوم جداگانه است. وجود این پمپ دو مزیت عمده دارد:

 1. پیش از شروع چرخۀ استریل برای خارج کردن بسته‌های هوایی
 2. پس از اجرای عملیات دستگاه و به منظور خشک کردن وسایل

درب دستگاه

با توجه به فشار حاکم بر داخل اتوکلاو، لازم است که درب اتوکلاو مجهز به یک سیستم قفل مکانیکی و الکترومگنتیک باشد، و تا زمانی که فشار دستگاه به صفر نرسد، دستگاه باز نشود.

جنس محفظه

دقت داشته باشید که جنس محفظۀ دستگاه اتوکلاو تا حد امکان از جنس استیل ضد زنگ (Stainless Steel) باشد و یک المنت پیرامون محفظه قرار گرفته باشد تا گرما به طور یکنواخت بر روی سطح داخلی محفظه توزیع شود. این المنت در پایان اجرای عملیات دستگاه و به منظور خشک کردن وسایل وارد عمل می‌شود.

پرینتر

از پرینتر به منظور مستندسازی عملیات استریلیزاسیون در دستگاه‌های اتوکلاو استفاده می‌شود.

سامانۀ Water Clean

انواع پیشرفته تر اتوکلاوهای دندانپزشکی مجهز به سیستم Water Clean هستند. بدین ترتیب که دستگاه به طور مستقیم به لوله‌کشی آب شهر وصل شده است و برای تمیز شدن، نیاز به آب مقطر نخواهد داشت.

سیکل سریع یا فلاش

اتوکلاوهای دندانپزشکی دارای سیکل فلاش یا سریع هستند، با کاهش مدت زمان خشک‌کردن، سرعت عملیات دستگاه را افزایش می‌دهند.

سامانۀ ایمنی و قفل گرمایی یا قفل خنک کننده

این مکانیسم به منظور اطمینان از استریل شدن کامل محموله تا سطح قابل قبول استاندارد و در نتیجه بهینه سازی فرآیند استریلیزاسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد و از همین جهت اهمیت دارد.

سامانۀ تخلیۀ گاز و سرمایش سریع

این ویژگی به فرآیند استریل کردن وسایل سرعت می‌بخشد.

تنظیمات زمان و درجه حرارت

میزان دستی و اتومات بودن این ویژگی را شخص کاربر تعیین می‌کند. برخی از کاربران گرایش به کنترل کنترلرهای دستی دارند. هر چند هر دو روش در حد و اندازۀ خود کارآیی دارند.

نوع بارگزاری؛ از بالا/ از جلو

بارگزاری از جلو برای کاربر راحت‌تر است؛ اما به فضای بیشتری نیاز دارد.

شکل محفظه؛ مستطیلی/ استوانه‌ای

اتوکلاوهای دارای محفظۀ استوانه‌ای شکل، دیواره‌های نازک‌تری دارند و این موضوع به گرم شدن سریع اتوکلاو کمک می‌کند، همچنین هزینۀ بهره برداری را کاهش می‌دهد و وزن کمتری دارد.

نوع درب به کار رفته در اتوکلاو

معمولاً اتوکلاوها درب‌های گوناگونی دارند. برخی از مدل‌ها دستی و ساده هستند و بعضی به صورت قدرتی عمل کرده و به صورت عمودی یا افقی باز و بسته می‌شوند.

اندازۀ اتوکلاو

اندازه دستگاه به تنهایی یک پارامتر مهم و تعیین کننده به شمار می‌رود؛ چون اتوکلاوها در سایزهای گوناگون تولید می‌شوند. برای قضاوت و تصمیم گیری در این مورد، باید ابعاد فضایی که دستگاه در آن قرار داده می‌شود در نظر گرفته شود.

نتیجه گیری برای خرید اتوکلاو دندانپزشکی

تهیه ی بهترین اتوکلاو دندانپزشکی برای مطب، موردی ضروری است که باید به موارد مختلفی در ارتباط با آن توجه داشت. مدت زمان مورد نیاز برای استریل، حجم دستگاه، ورودی با سایز مناسب، قیمت منطقی و خدمات پس از فروش آن از جمله ی این موارد است. علاوه بر این موارد باید نکات فنی از قبیل جنس محفظه، سامانه ی clean water، تنظیمات زمان و درجه حرارت، نوع بارگزاری، شکل محفظه و نوع درب را نیز در ارزیابی این دستگاه در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *