دندانپزشکی, تجهیزات تصویربرداری

سنسور RVG دندانپزشکی

سنسور RVG دندانپزشکی | آوادنتال

امروزه ابزارهای تصویربرداری یکی از حیاتی ترین تجهیزات در هر دندانپزشکی محسوب میشوند. دندانپزشکان از رادیوگرافی به منظور شناسایی بافت های آسیب دیده دندان استفاده میکنند. رادیوگرافی دیجیتال در دندانپزشکی را دندانپزشک فرانسوی، دکتر فرانسیس موین در سال 1987 معرفی کرد. با مشاهده اثربخشی این روش جدید، تکنولوژی های مدرنی برای پیشرفت و بهبود این فناوری در حال توسعه است.

رادیوگرافی دیجیتال با نام RadioVisioGraphy یا به اختصار RVG نیز شناخته می شود. در این مقاله به معرفی بهترین و ارزان ترین سنسورهای RVG، کاربردها و نحوه عملکرد این سنسور تصویربرداری پرداخته می-شود.

سنسور RVG چیست | آوادنتال
خرید سنسور RVG دندانپزشکی

سنسور RVG چیست؟

سنسور آر وی جی یک ابزار عکسبرداری از دندان و جایگزین رادیوگرافی اشعه ایکس در دندانپزشکی است. سنسورهای این دستگاه مطابق با اندازه دهان هر فرد ساخته شده و در سه اندازه 1، 1.5 و 2 موجودند. سنسور سایز 1 برای معاینات اطفال طراحی شده است و از سنسور سایز 2 جهت معاینات بزرگسال استفاده میشود. سنسور RVG با نام سنسور داخل دهانی نیز شناخته میشود.

این حسگرهای دیجیتال انقلابی در صنعت عکسبرداری دندان محسوب میشوند و در مقابل تصویربرداری اشعه ایکس مزایای بسیاری را به پرشک و بیمار ارائه میدهد.

مزایای سنسور RVG

 • با استفاده از این سنسور ها دیگر نیازی به فیلم ها و مواد شیمیایی خطرناک که برای رادیوگرافی اشعه ایکس ضروری اند، نیست.
 • سنسورهای RVG بسیار کوچکند که هم برای بیماران و هم پزشکان مطلوبتر است.
 • این روش جدید عکسبرداری علاوه بر اینکه سریع تر و آسان تر است با محیط زیست نیز سازگاری بیشتری دارد.
 • تصاویر باکیفیت و واضح از مهمترین مزایای سنسورهای RVG است که به دندانپزشکان کمک می¬کند تا دندان های بیماران را بهتر ببینید و مشکلات را با دقت بالاتری تشخیص دهند.
 • محفظه وکیوم سنسور به آن قابلیت ضد آب میدهد که کاربردهای آن را بسیار گسترده میکند.
 • لایه محافظ ضربه نیز از سنسور در برابر گازگرفتگی و ضربات دیگر محافظت می کند.
 • این حسگر زمان قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس را کاهش می دهد که در حفظ سلامت بیمار حائز اهمیت است. در مقایسه با روش‌های رادیولوژی اشعه ایکس، سنسور RVG میزان قرار گرفتن بیمار درمعرض تابش اشعه ایکس را تا 80 درصد کاهش می‌دهد.
 • استفاده از این سنسور به پزشک کمک می کند تا تصویر دندان را در لحظه دریافت کند و زمان انتظار بیماران را کاهش میدهد.
 • امکان تغییر اندازه یا کنتراست عکس ها به پزشکان کمک میکند تا برحسب نیاز مشخصات عکس را تغییر دهند.
 • سنسور RVG با قابلیت ذخیره تصاویر امکان تهیه پرونده دیجیتالی برای بیماران را فراهم میکند.
انواع سنسور آر وی جی دندانپزشکی | آوادنتال

بهترین سنسور RVG کدام است؟

سنسورهای RVG در سایز های 1، 1.5 و 2 موجودند. انتخاب سایز به اندازه دهان بیمار و نیاز پزشک بستگی دارد. سنسور RVG برند وودپیکر (Woodpecker) محصول کشور چین امکانات متعددی در اختیار دندانپزشکان قرار میدهد. این سنسور توانایی شبیه سازی ایمپلنت پیش از شروع درمان و سه بعدی سازی تصاویر را داراست که آن را به بهترین سنسور RVG با قیمت مناسب در بازار ایران تبدیل میکند.

برای خرید ارزان ترین سنسور RVG، اپل دنتال (AppleDental) محصول چینی دیگری است که گزینه مناسبی محسوب میشود. این سنسور رزولوشن کمتری از وودپیکر دارد. سنسور هندی (HANDY)، ساخت کشور چین، رزولوشن بالا و قابلیت سازگاری با سیستم عامل ها و نرم افزار های مختلفی را داراست. این سنسور با کمترین مقدار تابش اشعه، کیفیت بالایی را فراهم میکند.

سنسور های کداک (KODAK carestream) ساخت کشور فرانسه جزو گرانترین سنسورهای RVG است که از کیفیت بالا و مطلوبی برخوردار است.

برای خرید بهترین سنسور RVG و مقایسه محصولات موجود میتوان سه فاکتور کمی را مورد توجه قرار داد. Dpi تعداد نقاط تصویر در هر اینچ مربع را نشان میدهد که هرچه بالاتر باشد یعنی کیفیت عکس بهتر است. به طور کلی حسگرهای RVG در دو کیفیت 600 و 1200 دی پی آی تولید میشوند. این کمیت را میتوان در قسمت properties عکس تهیه شده توسط سنسور بررسی نمود.

واحد خط برحسب میلیمتر (LP/mm) تعداد جفت های خط سیاه و سفید در هر میلی‌متر از تصویر است. یک معیار کیفی که میزان تفکیک نقاط مختلف عکس را نشان میدهد و هرچه بالاتر باشد بهتر است. سنسور وودپیکر سایز 5/1، 20 خط برمیلیمتر کیفیت دارد.

واحد Bit Rate مقدار روشنایی یا تاریکی هر پیکسل از تصویر را نشان میدهد. به کمک این کمیت میتوان مشخص نمود که در هر پیکسل، چند بیت اطلاعات مربوط به شدت رنگ، قابل ذخیره است.

_______________________________

نحوه کار با سنسور RVG وودپیکر

_______________________________

معرفی سنسور RVG مدل وودپیکر سایز 1.5

سنسور RVG مدل وودپیکر سایز 1.5 دارای اندازه ای متناسب است. طراحی ظریف این سنسور ها مانع از اذیت شدن بیمار هنگام عکسبرداری می شود. جهت خرید سنسور در سایز 1.5 ، وودپیکر یک انتخاب هوشمندانه است. اغلب سنسورها در سایز های 1 و 2 تولید میشوند. سنسور وودپیکر بهترین و قیمت مناسب ترین سنسور در این سایز محسوب میشود.

سنسور RVG وودپیکر | آوادنتال
سنسور RVG وودپیکر

اتصال سنسور وودپیکر مدل i-sensor به سیستم نمایش با یک کابل 3 متری و پورت USB2.0 انجام می شود که آن را با تمامی سیستم ها سازگار میکند. این محصول از تکنولوژی Plug & Play بهره میگیرد که موجب صرفه جویی در وقت دندانپزشک و بیمار می شود. این سنسور عکس را پس از 2 ثانیه نمایش میدهد تجریه یک عکسبرداری سریع و باکیفیت با وودپیکر آن را به انتخاب بسیاری از دنداپزشکان تبدیل کرده است.

سنسور RVG وودپکر i-sensor در سایز های 1، 1.5 و 2 قابل ارائه است . این محصول دارای گارانتی 1 ساله و 10 سال خدمات پس از فروش می باشد که آن را به یکی از بهترین سنسورهای RVG تبدیل میکند. سنسور وودپیکر گواهینامه های CE اروپا و ISO را دریافت کرده که کیفیت آن را تضمین میکند. خرید سنسور وودپیکر به صورت نقدی و همچنین با شرایط ویژه در آوادنتال امکان پذیر است.

_______________________________
سنسور RVG وودپیکر i-Sensor
_______________________________

سنسور RVG چگونه عمل میکند؟

سنسور RVG دندانپزشکی دو جز دارد که یکی فعال و دیگری غیر فعال است. از قسمت فعال سنسور برای عکس گرفتن از دندان استفاده میشود و اتصالات کابل در قسمت غیرفعال قرار دارند. اشعه ایکس پس از برخورد با بافت دندان، بازتابیده شده و به سنسور برمیگردد. سپس اطلاعات حاصل برحسب نوع سنسور به کامپیوتر رسیده و تصویر دندان در عرض چند ثانیه ظاهر میشود.

مولد اشعه ایکس مورد استفاده در این سنسورها میبایست قدرتی بین 60 تا 70 کیلو ولت داشته باشد. مولدهای کمتر از 60 کیلوولت با این سنسورها سازگار نیست. نوع مولد بر روی کیفیت عکس ها اثرگذار است. با تغییر زمان پرتودهی میتوان مشکلاتی نظیر تیرگی بیش از حد تصاویر یا دانه دانه شدن آن ها را برطرف کرد.

جهت جلوگیری از آلودگی عفونی باید از روکش های یکبار مصرف استفاده نمود زیرا این سنسور قابل استریل و یا اتوکلاو کردن نیست.

سنسور RVG چگونه کار می کند؟ | آوادنتال
نحوه کار سنسور آر وی جی

انواع سنسور های مورد استفاده در RVG

به منظور تصویربرداری دیجیتال مستقیم از تراشه های جامد به عنوان سنسور استفاده میشود. تراشه جفت کننده بار (CCD) و نیمه رسانای اکسید فلزی مکمل (CMOS) دو مدل تراشه پرکاربردند که تفاوت هایی در نحوه عملکرد و کیفیت شان وجود دارد.

CCD سنسور تصویری است که از فیلترهای رنگی و آرایه پیکسلی تشکیل می‌شود. با استفاده مبدل های آنالوگ-دیجیتال، اطلاعات آنالوگ به صورت تصویر پردازش شده، به سرعت به کامپیوتر منتقل و عکس بر صفحه مانیتور ظاهر میشود. این سنسور به واسطه یک USB به کامپیوتر متصل است که کار انتقال تصویر را انجام میدهد.

CMOS سنسور تصویری دیگری است که خروجی اش یک سیگنال دیجیتال است لذا زمان کمتری را صرف پردازش میکند. به دلیل حذف مبدل در این سنسورها، دستگاه ابعاد کوچکتری داشته و مصرف انرژی کمتری دارد. همچنین تصاویر کیفیت بالاتری دارند. سنسورهای CMOS به صورت بیسیم یا بلوتوث‌دار نیز تولید میشوند. سنسورهای بیسیم ظریف‌تر از نوع اتصال با USB هستند اما قیمت آن ها گران تر است.

نرم افزار سنسور RVG

سنسورهای RVG دارای یک نرم افزار هستند که بر روی انواع سیستم عامل های ویندوز و مک قابل نصب است. بسته به نوع سنسور، این نرم افزار ها امکانات مختلفی در اختیار پزشکان قرار میدهد. سنسورهای RVG نرم افزار مختلفی دارند.

یکی از ویژگی های مهم یک سنسور RVG خوب، امکان هماهنگی آن با نرم افزار های مختلف و همچنین قابلیت هایی است که آن نرم افزار ارائه می دهد.

سنسور RVG وودپیکر دارای یک نرم افزار پیشرفته با رابط کاربری آسان است که می تواند اموری همچون رنگی کردن تصاویر، 3 بعدی کردن تصاویر، بزرگنمایی و اصلاح کیفیت، مدیریت فایل و پرونده بیماران را انجام دهد.

هنگام کار با دستگاه، پیش از شروع عکسبرداری میبایست وارد محیط نرم افزار شد و اطلاعات بیمار، نوع دندان و سایر اطلاعات مدنظر را وارد کرده و سپس پرتودهی را آغاز نمود تا اطلاعات به درستی ثبت و ذخیره شوند.

سنسور RVG واتک | آوادنتال
سنسور RVG واتک

خرید سنسور RVG در آوادنتال

بهترین سنسور آر وی جی را میتوانید با مناسبترین قیمت در آوادنتال تهیه کنید. این سنسور یک ابزار ضروری در هر دندانپزشکی محسوب میشود و خرید آن یک انتخاب هوشمندانه برای مطب شماست.

سنسور وودپیکر علاوه بر کیفیت مطلوب، امکانات به روز و متنوعی را ارائه میدهد که کار عکسبرداری و مانیتور کردن وضعیت بیمار آسان میکند. این سنسور نرم افزاری مخصوص با کاربردی آسان دارد که بر روی انواع سیستم عامل ها قابل نصب است. آوادنتال در سایت AvaDental.ir با شرایط پرداخت تسهیل شده و امکان خرید بهترین سنسور RVG با قیمت مناسب را برای شما فراهم میکند.

6 نظر در “سنسور RVG دندانپزشکی

 1. امیریان گفت:

  خسته باشید میگم خدمتتون. در مورد سنسور rvg سوالاتی داشتم که ممنون میشم پاسخ کامل هریک از سوالاتی که دارم رو در اختیارم بزارید. اول از همه می خواستم بدونم که نمونه این سنسور رو داخل سایت خودتون موجود دارید و قیمت هریک از اونا چقدر هستش؟ بعد می خواستم بدونم که این مدل سنسور هایی که دارین به صورت کامل نیاز های کلینیک دندانپزشکی رو برطرف می کنه یا که نیاز به حضور دستگاه و ابزار دیگه ای در کنار خودش داره؟ و آخرین سوالم این هستش که امکان خرید چکی از سایت شما وجود داره یا که فقط به صورت پرداخت کامل هستش؟

  1. آوادنتال گفت:

   با سلام. بله، بهترین و کارامد ترین نمونه های سنسور RVG رو موجود کردیم که می توانید هریک از نمونه ها رو داخل سایت مشاهده نمایید. البته به صورت مجزا لینک های هریک از سنسور ها در داخل مقاله قرار داده شده است که می توانید به صورت مستقیم از آنها نیز استفاده نمایید. در خصوص موضوع قیمت، اگر به صفحه هریک از محصولات مراجعه نمایید می توانید قیمت هریک را در بخش ابتدای صفحه مشاهده نمایید.
   باید بدانید که این دسته از سنسور های موجود در سایت به صورت کاملا تخصصی برای حوزه دندانپزشکی طراحی شده اند که می توانید تمامی نیاز های خود را با آن برطرف نمایید. این سنسور کامل بوده و نیاری به حصور ابزار دیگری در کنار خود ندارد.
   شما می توانید به دو صورت نقدی و اقساطی اقدام به تهیه هریک از مدل ها و نمونه های سنسور rvg از سایت آوادنتال نمایید.

 2. رضاپور گفت:

  سلام ببخشید اگه سنسور زمین بخوره مشکلی پیش میاد ؟

  1. آوادنتال گفت:

   سلام کاربر گرامی. سنسور ها با توجه به اهمیت بالایی که در دقت کاری آنها وجود دارد، بهتر است از اعمال نیرو و ضروبه های شدید به آنها خود داری شود. ضربه هایی با انتقال تنش پایین موردی ایجاد نخواهد کرد.

 3. علیرضا فراهانی گفت:

  باسلام ممنون از توضیحات کاملتون واقعا برای مشتری هاتون خوب وقت میذارید

  1. آوادنتال گفت:

   با سلام. خوشحالیم که توضیحات و خدمات ما مورد رضایت شما بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *