دندانپزشکی

عوارض و معایب کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان معایب و عوارض آن | آوادنتال

چرا کامپوزیت دندان؟

همه مردم از لبخند زیبا زدن و لبخند زیبا دیدن لذت می برند. در واقع حدود سه چهارم از مردم به خاطر لبخندهای نازیبای خود حس اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و نیمی از این افراد کسانی هستند که ریشۀ این معضل را در ظاهر دندان های خود می دانند.

آمارها نشان می دهند حدود ۸۰ درصد از مردم بر این باورند که لبخند زیبا از نظر روحی و جسمی به آنها کمک می‌کند. بدین ترتیب در برقراری ارتباط و موفقیت‌ های اجتماعی با سایر افراد به پیروزی و کامیابی دست پیدا می کنند.

روش های زیبایی که امروزه در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند به بهبود همین حس خوب کمک می کنند. برای زیبایی دندان دو روش رایج وجود دارد که عبارتند از:

 • روش روکش گذاری کامپوزیت دندان
 • روش روکش های لمینت سرامیکی

اما روش روکش های کامپوزیتی دارای یک سری وضعیت ها و معایبی نیز می باشد که در این پست به بیان آنها خواهیم پرداخت. تیم لوازم دندانپزشکی آوادنتال در این مقاله قصد دارد تا در مورد عوارض و عیوب ناشی از کامپوزیت های دندانی با شما صحبت کند.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یک نوع مادۀ پر کنندۀ رزین می باشد. مواد تشکیل دهنده کامپوزیت به وسیله دندانپزشک بر روی کل سطح جلوی دندان قرار داده می شود تا زشتی ها و لکه های موجود بر روی دندان را بپوشاند و به زیبایی لبخند بیمار کمک کند.

از روکش های کامپوزیت دندان نیز می توان شبیه به روکش لمینت دندان در بسیاری دیگر از مشکلات دندانی استفاده کرد از جمله:

 • دندان های شکسته و خرد شده می توانند با روکش های کامپوزیتی اصلاح شوند.
 • کامپوزیت ونیر می تواند دندان‌ هایی که شکل نامناسب دارند را اصلاح کند و زشتی های آنها را بپوشاند.
 • اگر دندان ها دچار انحراف و کجی باشند و از چیدمان منظمی برخوردار نباشند، با کامپوزیت دندان می توان به عنوان جایگزین اُرتودنسی این مشکل را حل کرد.
 • کامپوزیت دندان برای بستن شکاف و فواصل بین دندان ها بسیار مناسب است. در این روش می‌توان تفاوت ها و ناهمسانی های بین دندانها را نیز اصلاح کرد.
کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چگونه است؟

عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندان می توانند با گذشت زمان تغییر رنگ دهند. ضمن این که از طول عمر چندان بالایی برخوردار نیستند. اگر از ونیر نیز استفاده شود، ونیر به سطح دندان پیوند می خورد تا باعث زیباتر شدن آن شود. ولی ونیر قابل برگشت نیست.

همچنین در صورت ابتلای فرد به بیماری های لثه یا بیماری های مربوط به دندان های ضعیف یا سایر موارد، کامپوزیت ها نمی توانند انتخاب عاقلانه ای باشند. کامپوزیت نسبت به لمینت از هزینه بیشتری برخوردار است.

مزیت های کامپوزیت دندان

برای کامپوزیت دندان به هیچ گونه آماده سازی نیاز نیست و یا دست کم به کمترین میزان آماده سازی دندان نیاز می باشد. بنابراین تا حد امکان دندان حفظ می شود.

 • کامپوزیت ونیر همواره یک جایگزین مناسب و کم هزینه برای روکش لمینت دندان به شمار می رود.
 • کامپوزیت دندان فقط در یک جلسه دندان پزشکی اجرا می شود.
 • در صورت بروز هر گونه آسیب، کامپوزیت به راحتی قابل ترمیم یا تعویض است.
 • قیمت کامپوزیت دندان مقرون به صرفه و یک گزینه مناسب برای کسانی است که قصد صرف بودجۀ زیاد ندارند.
 • کامپوزیت دندان نیازی به بیهوشی ندارد

[irp posts=”3105″ name=”جدیدترین روش های جرم گیری دندان چیست؟”]

معایب و مشکلات کامپوزیت دندان

 • با توجه به ماهیت رزینی بودن کامپوزیت، کامپوزیت دندان نیز احتمال لکه‌ دار شدن دارد؛ بخصوص اگر رژیم غذایی فرد از مواد و نوشیدنی های رنگی باشد.
 • کامپوزیت دندان در مقایسه با لمینت دندان، طول عمر کمتری دارد.
 • چون در طی مرحلۀ کامپوزیت کردن دندان، آن را تراش نمی‌دهند ممکن است منجر به برجسته شدن نامطلوب دندان شود.

ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر است؟

میزان ماندگاری کامپوزیت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد که عبارتند از

 • نوع مواد کامپوزیتی مورد استفاده
 • مراقبت های پس از کامپوزیت کردن دندان
 • رژیم غذایی فرد

اما در عین توجه به موارد بالا باید به این نکته اشاره کرد که میانگین عمر کامپوزیت دندان در بازه ۷ تا ۱۰ سال می باشد

چه کسانی می توانند از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟

ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که بهترین نوع کامپوزیت مورد نظر برای دندان شما چه نوع کامپوزیتی است. به طور کلی برای دریافت کامپوزیت، دندان های شما باید کاملاً سالم و بدون پوسیدگی باشند. لثه های شما باید سالم باشند.

برای کامپوزیت کردن دندان نباید جزو آن دسته از افرادی باشید که در خواب دندان قروچه می کنند. حتماً برای کامپوزیت کردن، با دندان پزشک صلاحیت دار و یا متخصص دندان پزشکی زیبایی مشورت کنید. دندان پزشک پیش از انجام کامپوزیت دندان باید وضعیت دندان های شما را  بررسی کند تا اگر مشکل پوسیدگی دندان یا عارضه لثه داشته باشید، ابتدا آنها را برطرف کند و سپس فرایند کامپوزیت کردن دندان را انجام دهد.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره، با تیم تجهیزات دندانپزشکی آوادنتال در تماس باشید و از خدمات مشاوره ای کارشناسان و متخصصان آن برخوردار گردید.

فراموش نکنید که حرفه ای ها همواره به دنبال بهترین ها هستند.

تفاوت کامپوزیت دندان با لمینت دندان

روکش های کامپوزیتی دندان در مقایسه با روکش های لمینت سرامیکی از این مزیت برخوردارند که نیاز به شکل دادن دندان ندارند و بدین ترتیب ساختار دندان همچنان حفظ می‌شود. از سوی دیگر روکش های کامپوزیتی دندان این زیان را دارند که با گذشت زمان تغییر رنگ می دهند و درخشش خود را از دست می‌دهند. البته تفاوت اصلی بین روکش های کامپوزیتی و لمینت در مقاومت و طول عمر آنها است.

آوا دنتال difference between dental composite and dental laminate

چگونگی مراقبت از کامپوزیت دندان

مراقبت از کامپوزیت های دندان شباهت زیادی به پروسۀ مراقبت از دندان های طبیعی دارد. لذا برای این منظور:

 • از جویدن غذاهای خیلی سخت یا شکستن تنقلات با دندان جلوگیری کنید
 • دندان های خود را سالی دو بار به پزشک معالج نشان دهید
 • بهداشت و سلامتی دهان و دندان را رعایت کنید
 • پس از صرف غذا و پیش از خوابیدن مسواک بزنید
 • هر روز به مدت ۳۰ ثانیه از دهان شویۀ حاوی فلوراید استفاده کنید

آیا کامپوزیت ونیر برای دندان های طبیعی آسیب زا است؟

کامپوزیت ونیر یکی از روش‌های نادر برای زیبا ساختن دندان است که هیچ گونه آسیبی برای مینتی دندان ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل این کامپوزیت‌ها را می‌توان از دندان‌ها جدا کرد، بدون اینکه آسیبی برای مینای دندان ایجاد شود. نکته‌ی مهم دیگری که در کامپوزیت ونیر وجود دارد این است که وقتی غذای گرم یا سرد مصرف کنید هرگز مینای دندان شما آسیب نخواهد دید.

برای کامپوزیت ونیر نیز عوارضی نظیر عفونت و واکنش آلرژیک به ندرت ایجاد می‌شود. اما افتادن یا شکستن کامپوزیت اتفاقی شایع است که معمولا بیمارن بعد از چند سال برای ترمیم مجددا به دکتر مراجعه می‌کنند. در ادامه به سه مورد از عوارض ناشی از نصب کامپوزیت دندان اشاره خواهیم کرد.

 • ایجاد آلرژی پس از نصب کامپوزیت
 • عفونت لثه یا پوسیدگی آن

شکستن، ترک خوردن و افتادن کامپوزیت

کامپوزیت IPS | آوادنتال

کامپوزیت سوئیسی IPS 

نتیجه‌گیری

این روزها کامپوزیت دندان طرفداران بسیاری دارد. اما باید توجه داشته باشیم که این کار عوارض بسیاری لکه‌دار شدن، برجسته شدن و تغییر شکل دارد که ممکن است به مرور زمان به ساختار دندان آسیب برساند. همچنین مراقبت از دندان بعد از کامپوزیت آن‌ها بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *