دندانپزشکی

کویت دندانپزشکی یا پانسمان موقت چیست؟ مزایا، موارد و نحوه استفاده

کویت دندانپزشکی

پانسمان موقت یا کویت دندانپزشکی که با نام تمپ نیز شناخته می شود(به انگلیسی Temporary Tooth Filling)، ماده ایست که بسیاری از شما زمان مراجعه به دندانپزشکی آن را دیده یا استفاده کرده اید. در واقع این ماده یک راه برای پر کردن موقت دندان است تا قسمت تراشیده شده داخلی دندان آسیب نبیند. کجا این مورد را مشاهده کرده اید؟ زمانی که برای فرایند عصب کشی دندان به متخصص رجوع کرده اید.

برخی مواقع دندانپزشک بعد از رفع پوسیدگی های دندان شما تشخیص می دهد که مدتی صبر کند و در واقع روند پر کردن دندان را 2 مرحله ای می کند. در این زمان برای اینکه دندان شما آسیب نبیند و در طول این مدت چند روزه بتوانید غذا بخورید، دندان خالی شده را با کویت پر کرده و به اصطلاح آن را پانسمان می کند.

در این مقاله از فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی آوادنتال می خواهیم تمام چیزی که باید در مورد کویت دندانپزشکی یا همان پانسمان موقت بدانید، صحبت کنیم.

کویت دندانپزشکی چیست و از چه موادی تولید می شود؟

کویت دندانپزشکی ماده ای است که به صورت موقت برای پانسمان نمودن حفره های ایجاد شده در طول روند ترمیم یا عصب کشی دندان شما توسط دندانپزشک قرار می گیرد.

همانطور که گفتیم، گاهی اوقات بنابر تشخیص متخصص دندان تحت درمان شما نیاز به استراحت چند روزه دارد؛ این رود معمولا برای کاهش التهاب لثه، عصب و یا بهبود فرایند ترمیم دندان انجام می پذیرد. 

کویت یا پانسمان موقت برای محافظت از منطقه پالپ، عاج و مینای دندان در این مدت داخل حفره ایجاد شده و قرار گرفته و آن را پر می کند. همچنین می تواند کانال اندو شده را نیز به همان حالت نگه دارد.

اما کویت دندانپزشکی از چه موادی تشکیل شده است؟

این ماده در خانواده سیمان های زینک اکساید قرار می گیرد که به صورت خمیری شیری رنگ است. با قرار گرفتن در حفره دندان سفت می شود اما به دلیل ویژگی هایی که دارد، بعد از چند روز به راحتی تراشیده خواهد شد. این ماده هی آسیبی به سلامت عمومی و یا مینای دندان شما وارد نمی کند. تمپ یا کویت در تماس با آب سفت می شود.

نکته 1: ویژگی های کیفیت بالای یک واحد کویت این است که مزه بدی ندارد و دهان شما طعم بدی نمی گیرد.

کویت دندانپزشکی چیست و از چه موادی تولید می شود؟

مزایای تمپ یا کویت دندانپزشکی

کویت یا تمپ برای دندانپزشکان یک ماده حیاتی محسوب می شود چرا که می توانند روند ترمیم دندان را با فاصله زمانی چند روزه انجام دهند بدن اینکه به دندان شما آسیبی وارد شود.

دلایلی که این ماده را بسیار با اهمیت کرده است، شامل موارد زیر می باشد:

 • پایداری بسیار بالا پس از سفت شدن: حجم کویت بعد از سفت شدن زیاد نمی شود و این مورد بسیار مهمی برای محافظت از مینای دندان است.
 • عدم داشتن طعم بد: کویت هایی با طعم نعنا، توت فرنگی و … در بازار موجود است و در ترکیبات خود اوژنول ندارند.
 • پر کردن حفره دندان: مهمترین دلیل اهمیت تمپ، دقیقا همین مورد است.
 • خارج کردن راحت علیرغم سفت شدن: پانسمان موقت بعد از چند روز به راحتی خارج می شود.
 • پایداری و ماندگاری بالا: با اینکه به راحتی از محل قرار گیری در دندان خارج می شود اما در طول حضور در حفره، پایداری بالایی دارد.

نکته 2: به هیچ وجه از پانسمان موقت به عنوان پر کردن دائم استفاده نکنید و بعد از گذشت زمان اعلام شده توسط دندانپزشک برای تکمیل مراحل ترمیم دندان، مجددا به مطب مراجعه نمایید.

مزایای تمپ یا کویت دندانپزشکی

چه موقع از پانسمان موقت و کویت استفاده می‌شود؟

حالا نوبت آن است که در مورد این که چه زمانی استفاده از کویت دندانپزشکی می تواند مفید باشد، می خواهیم صحبت کنیم.

به دلیل اینکه فرایند قرارگیری پانسمان موقت بسیار سریع تر از پانسمان و پر کردگی دائم دندان است، دندانپزشکان تحت شرایط خاصی تصمیم می گیرند که از کویت یا تمپ(پانسمان موقت دندان) استفاده کنند؛ در زیر برخی از این موارد را با شما به اشتراک می گذاریم:

 • مواردی که حفره ای در دندان ایجاد شده که درد شدیدی دارد و دندانپزشک وقت کافی برای پر کردن دائم دندان شما را ندارد.
 • زمانی که یک حادثه یا تصادف برای شما اتفاق افتاده و به سطح رویی دندان آسیب زده است.
 • زمانی که روند عصب کشی دندان شما 2 مرحله ای شده است و دندان نیاز به چند روز استراحت دارد.
 • مواقعی که شما وقت کافی برای پر کردن دائم دندان را ندارید و تا خالی کردن وقتتان، نیاز دارید حفره دندان پر شود تا از درد جلوگیری کنید.

نکته 3: ایجاد حفره در دندان و درد شدید آن به دلیل قرار گرفتن عصب داخلی دندان در معرض هواست. پس از برداشتن کویت یا پانسمان موقت، حفره دندان با آمالگام پر می شود.(برای اینکه بدانید آمالگام دندان چیست، مقاله های قبلی را مطالعه نمایید)

پانسمان موقت دندان چه مدت پایدار و مستحکم می ماند؟

کویت دندانپزشکی به عنوان یک راه حل دائمی برای پر کردن دندان طراحی نشده و ترکیبات آن با پانسمان دائم دندان متفاوت است. به همین دلیل در زمانی که حفره دندان شما با کویت پر شده است، باید مواردی را در خوردن و نوشیدن روزانه رعایت کنید تا آسیب نبیند و خارج نشود.

ماندگاری تمپ موقت به موارد مختلفی بستگی دارد و به طور کلی در هر فرد متفاوت است. برخی از مواد پانسمان موقت ممکن است تا 1 الی 2 هفته دوام داشته باشند ولی برخی دیگر تا ماه ها داخل دندان بمانند. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر و مدت زمان مورد نیاز برای ماندن کویت در دندان بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

مواردی که در طول استفاده از کویت(پانسمان موقت) در دندان باید رعایت کنید

در زیر مواردی را بیان می کنیم که به شما کمک می کند در طول روند ترمیم دندان و حضور کویت در آن، بهتر عمل کنید تا آسیبی به آن وارد نشود:

 • سعی کنید غذاهای سفت نخورید.
 • بهتر است غذاهای چسبنده مانند برخی شیرینی جات یا آدامس را استفاده نکنید.
 • حتما از مسواک استفاده کنید تا مواد غذایی روی سطح دندان قرار نگیرد.
 • توصیه هایی که دندانپزشکان به شما گفته است، رعایت کنید.
 • برای استفاده از نخ دندان مواظب باشی که نخ زیر کویت گیر نکند و باعث خارج شدن ان از دندان نشود.

مواردی که در طول استفاده از کویت(پانسمان موقت) در دندان باید رعایت کنید

جمع بندی

همانطور که گفتیم، ممکن است تقریبا همه کسانی که به دندانپزشکی مراجعه کرده اند، از کویت دندانپزشکی نیز استفاده نمودند. این مقاله نیز برای کسانی نوشته شده است که قصد دارند در مورد پانسمان موقت دندان خود اطلاعات بیشتری کسب کنند.

رعایت دستورالعمل ها و نکات مهمی که در این مقاله ذکر شده یا دندانپزشک با شما در میان گذاشته، برای بهبود هر چه بیشتر روند ترمیم دندان شما الزامی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید کویت دندانپزشکی می توانید با آوا دنتال تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *