دندانپزشکی

دستگاه اتوکلاو پلاسما چیست؟

دستگاه اتوکلاو پلاسما چیست

یکی از دلایل تولید دستگاه های اتوکلاو پلاسما این است که در حوزه پزشکی و دندانپزشکی برخی دستگاه ها و ابزار ها وجود دارند که نمی توان آنها را با استفاده از اتوکلاو استریل کرد، چرا که فشار بالای بخار و همچنین میزان رطوبت زیاد ممکن است به آنها آسیب برساند به همین دلیل دستگاه هایی مانند الکترونیکی، آندوسکوپ ها و … را قابلیت قرار گیری در اتوکلاو برای پروسه استریل شدن را ندارند.

اما اتوکلاو پلاسما چیست؟ این دستگاه چگونه کار می کند؟ به ابزار ها و تجهیزاتی را می توانیم برای استریل کردن درون آن قرار دهیم؟

در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات اتوکلاو دندانپزشکی فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی آوادنتال با ا همراه باشید تا به بررسی اتوکلاو پلاسما و نحوه عملکرد آن بپردازیم و به سوالات شما پاسخ دهیم.

دستگاه اتوکلاو پلاسما چیست؟

اتوکلاو پلاسما یکی از پیشرفته ترین دستگاه هایی است که جهت استریل کردن ابزار ها می توانید از آن استفاده کرده و از عملکرد آن کاملا مطمئن باشید. این دستگاه یکی از انواع اتوکلاو می باشد که می تواند به طور بسیار دقیقی تمامی میکروارگانیسم ها را از بین ببرد و از انتقال میکروب و ویروس به مراجعه کنندگان بعدی و پرسنل کلینیک دندانپزشکی جلوگیری کند.

اتوکلاو پلاسما حالت ماده را دارد، به این منظور که یون های مثبت و الکترون های آزاد این دستگاه با هم برابرند و گاز می تواند در این دستگاه به شدت یونیزه شود. در این روش از استریل کردن اشیا با ایجاد رادیکالهای آزاد که با یک میدان پلاسما همراه است، میکروارگانیسم ها از بین خواهند رفت و در حقیقت به این صورت متابولیسم سلول نابود می شود.

ویژگی های اتوکلاو پلاسما

اتوکلاو پلاسما دارای ویژگی هایی است که این دستگاه را از دستگاه های اتوکلاو دیگر متمایز می کند. چرا که بسیار پیشرفته تر، هوشمند تر و کاملا متفاوت عمل می کند. به همین دلیل در این بخش از مقاله به بررسی برخی از ویژگی های این دستگاه می پردازیم.

  • اتوکلاو پلاسما می تواند پلاسمای کاملا یکنواختی را در داخل چمبر ایجاد کند.
  • این دستگاه دارای پمپ وکیومی می باشد که با توجه به فاصله ای که از دریا داشته باشد می تواند وکیومی در سطح بالا ایجاد کند.
  • سیستم کنترل PLCدارد که دارای مانیتور لمسی می باشد که به جز زبان انگلیسی زبان های فارسی و عربی را نیز پشتیبانی می کند.
  • دارای ظرفیت 100 لیتر می باشد.
  • اتوکلاو پلاسما دارای سیستمی می باشد که با محیط زیست کاملا سازگار می باشد و پسماند و آلودگی ندارد که به محیط زیست آسیب برساند.
  • زمانی که عمل استریلیزاسیون تجهیزات تمام می شود نیازی به عملیات هوادهی نیست و تجهیزات قابل استفاده هستند.
  • دارای قفل های ایمنی می باشد.
  • دارای ایمنی الکتریکی است.
  • چند عدد سنسور در داخل این دستگاه قرار داده شده تا دمای قسمت های مختلف داخل دستگاه دستگاه کنترل شود.

دلایل استفاده از دستگاه اتوکلاو پلاسما

در واقع اتوکلاو های بخار توانایی این را ندارند که به تنهایی تمامی وسایل بیمارستانی و دندانپزشکی را استریل کنند و نیاز است تا در کنار آنها از دستگاهی مانند اتوکلاو پلاسما نیز استفاده شود تا بهداشت و نظافت در این مکان ها به خوبی رعایت شود و از انتقال بیماری های مختلف به مراجعه کنندگان جلوگیری شود.

کاربرد اتوکلاو پلاسما عموما برای دستگاه ها و ابزار های پزشکی است که امکان قرار دادن آنها در اتوکلاو های بخار وجود ندارد و به همین هدف تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد. اما امکان قرار دادن تجهیزات دیگر درون این دستگاه نیز وجود دارد.

تفاوت اتوکلاو پلاسما با اتوکلاو های بخار این است که در این دستگاه ها عمل استریلیزاسیون به صورت سرد و خشک و تحت فشار خلاء بسیار عمیق انجام می شود.

نحوه عملکرد دستگاه اتوکلاو پلاسما

اتوکلاو پلاسما در مدل های مختلف از روش های گوناگونی برای استریل تجهیزات استفاده می کند و هر یک از این روش ها می توانند عمل استریل و ضدعفونی کردن را به خوبی انجام دهند. با این حال یکی از روش های این دستگاه بیشتر از باقی آنها توجه ها را به خود جلب کرده است که آن روش بخار پراکسید هیدروژن می باشد و یک نوع مایع استریل کننده می باشد.

نحوه عملکرد دستگاه اتوکلاو پلاسما

می توان گفت با روشی که اتوکلاو پلاسما از آن جهت از بین بردن میکروارگانیسم ها استفاده می کند، با وارد شدن هر گونه انرژی به هر نوع گاز می توان آن را به پلاسما تبدیل کرد اما برخی از افراد بر این باور اند که این پلاسما است که باعث می شود تا عمل استریل کردن اتفاق بیوفتد. با این حال تصور آن ها درست نیست چرا که بخار آب اکسیژنه است که کار ضدعفونی ابزار ها را انجام می دهد و پلاسما تنها می تواند باقی مانده بخار آب اکسیژنه را از بین ببرد.

اتوکلاو پلاسما چگونه میکروب ها را از بین می برد؟

پلاسما که با فرآیندی به نام اکسیداسیون استریل می شود، یک واکنش شیمایی به وجود می آورد که در آن میکروب ها و میکروارگانیسم ها غیرفعال شده و از بین می روند. گرمای زیاد نیز مولکول های پراکسید هیدروژن را به رادیکال های آزاد تبدیل می کند که بسیار ناپایدار می باشند و به این صورت عمل استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی به صورتی دقیق و مطمئن انجام خواهد شد و دیگر نگرانی از بابت آلودگی تجهیزات و ابزار ها نخواهید داشت.

کلام آخر

اتوکلاو پلاسما یکی از انواع دستگاه هایی است که می توانید با اعتماد به آن تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خود را استریل کرده و از ضدعفونی شدن آنها خیالی آسوده داشته باشید.

این دستگاه در مقایسه با اتوکلاو های بخار عملکردی مطمئن تر دارد و یکی از مزایای آن این است که می توانید دستگاه هایی را که نمی توانید برای استریل شدن در اتوکلاو های دیگر قرار دهید در این دستگاه گذاشته و ضدعفونی کنید تا به این ترتیب بتوانید از انتقال انواع بیماری به مراجعه کنندگان دیگر و پرسنل کلینیک ها و بیمارستان ها جلوگیری نمایید.

این دستگاه با استفاده از روش پیشرفته و جدیدی که دارد می تواند تمامی میکروارگانیسم ها را در تجهیزات پزشکی شما غیرفعال کرده و از بین ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *