تجهیزات دندانپزشکی

دستگاه روتاری دندانپزشکی چیست؟

دستگاه روتاری دندانپزشکی چیست؟

معمولاً برای انجام بهتر پاکسازی کانال ریشه از دستگاه دیجیتالی روتاری استفاده می‌شود. دستگاه روتاری دندانپزشکی یکی از قطعات ویژۀ عصب‌کشی ‌دندان می‌باشد که ساختار و جنس ویژه‌ای دارد. به همین دلیل است که در زمان پاک سازی ریشه دقیقاً شکل کانال‌های ریشه را به خود می گیرد و عمل پاک سازی آنان را با کیفیت و دقت زیاد انجام می‌دهد. این روش در مقایسه با تکنیک‌های قدیم‌‌تر از دقت و سرعت بسیار بیشتری برخوردار است.

دستگاه روتاری دندانپزشکی به جای حرکات دست کمک می‌کند تا درمان ریشه بسیار آسان‌تر و با درد و مشکل کمتری انجام شود. ضمن این که درصد موفقیت در رفع مشکلات ریشه کانال را افزایش می‌دهد. همچنین این امکان را به همراه دارد که تا سال ها ریشه‌ی دندان بدون پوسیدگی و مشکل در استخوان فک باقی بماند و حفظ شود.

ما با این مقدمه قصد داریم تا با شما در مورد دستگاه روتاری دندانپزشکی صحبت کنیم که امروزه یکی از ملزومات مهم و اساسی در تجهیز کردن مطب دندان پزشکی به حساب می‌آید.

روتاری ماراتن Marathon مدل Endo E Class | آوادنتال

چه نوع دستگاه روتاری اندو خریداری کنیم؟

یکی از پرسش‌های رایج در بین همکارانی که قصد دارند خدمات درمان ریشه خود را افزایش دهند، خرید نوع سیستم روتاری می باشد. نخستین پرسشی که مطرح می‌شود این است که از چه سیستمی شروع کنیم و آیا اصلاً باید موتور اندو خریداری بکنیم یا خیر؟

در پاسخ به این پرسش‌ها یک پاسخ کلی وجود دارد: سیستم های روتاری دارای تأثیرات فراوانی بر سرعت و کیفیت درمان ریشه دارند. ولی از سوی دیگر این سیستم ها طبق اصول دانش اندودنتیکس قبلی هستند. بدین معنی که اگر در اصول اندو مهارت کافی نداشته باشید، دستگاه روتاری دندانپزشکی تنها به شما کمکی نخواهد کرد؛ بلکه مشکلات شما را افزایش نیز خواهد داد.

موتورهای روتاری اندو نیز می‌توانند کیفیت درمان‌های ریشه را افزایش دهند. آنچه در این مقاله خواهید خواند، به بیان نقش و تأثیر دستگاه روتاری دندانپزشکی، (دستگاه روتاری اندو) در ارتقاء کیفیت درمان ریشه و سایر اطلاعات فنی و کاربردی این دستگاه ها می باشد. لذا اگر قصد خرید و نصب دستگاه روتاری اندو را دارید در ادامه مقاله نیز با ما باشید.

برای خرید انواع دستگاه‌های روتاری و اندو می‌توانید به صفحه‌ی انواع تجهیزات اندو دندانپزشکی مراجعه کنید.

با چه نوع سیستم روتاری شروع کنیم؟

سیستم های روتاری موجود در بازار از تنوع بسیار زیادی برخوردارند؛ به طوری که گزینش آنها گذشته از کارآیی هایی که دارند در بسیاری از موارد به دلیل هم سطح بودن کیفیت و نزدیک بودن بازۀ قیمتی جنبه‌ی سلیقه‌ای و شخصی پیدا می کند. اصولاً برای استفاده از فایل روتاری، به موتور اندو احتیاجی ندارید و می توانید به وسیله یک هندپیس کم سرعت ویژه سیستم روتاری (موسوم به سر آنگل ویژۀ روتاری) نیز کار خود را انجام دهید.

تولید آلیاژ و طراحی فایل های روتاری نیاز به فناوری پیشرفته ای دارد که شرکت های انگشت شماری در سطح دنیا این فناوری را در اختیار دارند.

اجزای دستگاه روتاری دندانپزشکی کدام است؟

دستگاه روتاری دندانپزشکی که قرار است به شما در زمینۀ تراش دادن دندان برای انجام لمینت و اصلاح شکل ساختاری دندان کمک کند، بر دو نوع می باشد :

1ابزار برش: از ابزار برش برای برش و تغییر شکل دندان با سرعت‌های مختلف استفاده می‌شود. معمولاً جنس این تیغه‌ها از الماس یا کاربید تنگستن می باشد.

هد (Head): بخش متحرک و برش دهنده‌ی اصلی که دارای شکل و اندازه‌های گوناگون می‌باشد.

این نوع دستگاه از سه قسمت تشکیل شده است:

نِک (Neck):  بخش انتقال دهنده‌ی نیروی چرخشی به هد که در بین هد و شانک قرار دارد.

شانک(Shank): بخشی که در شکل و اندازه‌های مختلف و به منظور کاربردهای گوناگون طراحی شده و نیروی چرخشی توسط همین بخش تولید می شود.

در برخی از مدل های دستگاه روتاری دندانپزشکی تنظیمات از روی یک پانل جداگانه تغییر می‌کند و در برخی دیگر از روی قسمت شانک می‌توان تغییرات را اعمال کرد.

زاویه های تیغه ها نیز قابل تغییر هستند تا بدین ترتیب نحوه کار با قسمت هد، بسته به نیاز تغییر کند. به عنوان مثال هنگام برش شکاف‌ها و شیارهای محکم تر نیاز به تیغه هایی است که دارای زوایای منفرجه می‌باشند.

تیغه‌هایی که زوایای حاد دارند حفره‌های بهتری تولید می‌کنند اما سریع‌تر کند می‌شوند.

2 ابزار پولیش و پرداخت: این نوع ابزار عموماً دارای دورهای پایین هستند که برای پولیش و صیقل دادن سطح دندان‌ها استفاده می‌شوند. قسمت هد ابزار پولیش و پرداخت دارای شکل‌های گوناگون هستند.

روتاری کره ای ماراتن مدل Endo E Class

موتورهای الکتریکی روتاری یا هندپیس‌های متصل شونده؛ کدام یک بهتر اند؟

در زمان استفاده از دستگاه روتاری دندانپزشکی همواره به این انتخاب می‌رسید که فایل های روتاری را روی چه چیزی استفاده کنید؛ با هندپیس جراحی یا موتورهای الکتریکی روتاری اندو. در ادامه به ویژگی‌های متفاوت این دو دستگاه می‌پردازیم تا با توجه به نیاز خود بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

هندپیس‌های اندو چه ویژگی‌هایی دارند؟

 • دارای سرعت کمتری نسبت به سر انگل‌های معمولی
 • تورک ثابتی دارند
 • دارای دو نوع ناخنکی و دکمه‌ای هستند
 • با توجه به فشار کمپرسور عملکرد متفاوتی دارند
 • نیاز به روغن کاری و سرویس دارد
قیمت روتاری ماراتن Endo A Class LED | آوادنتال

ویژگی های فنی اندوموتورها کدام است؟

 •  استفاده از اندوموتورها یک فرآیند آسان است و زودتر به مهارت مورد نیاز برای کار با آن دست پیدا می کنید.
 •  حتی در زمانی که به مهارت صددرصدی در استفاده از اندوموتور نرسیده اید، احتمال شکستگی فایل ها کم است.
 •  اندوموتورها برای سیستم‌ های فایل های گوناگون قابل تنظیم هستند.
 • دارای سرعت و گشتاور قابل تنظیم می باشند.
 •  هندپیس های اندوموتورهای برقی نیاز به روغن کاری و نگهداری دقیق دارند.
 • صدای اندوموتور کم است و در حین کار با آنها از آرامش بیشتری برخوردار اید
 • بیشتر اندوموتورها از فناوری اتو ریورس (Auto Reverse) برخوردارند. بدین ترتیب که وقتی گشتاور از میزان استاندارد تجاوز کند، در جهت عکس برگشت می‌کند و احتمال شکسته شدن فایل را کاهش می‌دهد.
 • دستگاه روتاری دندانپزشکی در مقایسه با ایرموتورها از قیمت بالاتری برخوردار است و نگهداری پر هزینه‌ای به همراه دارد و ممکن است قطعات دستگاه و هندپیس آن با توجه به اختصاصی بودن به راحتی قابل تعمیر نباشد.
 • موتورهای ایمپلنت که قابل تنظیم سرعت و گشتاور هستند، می‌توانند به جای اندوموتور استفاده شوند. موتورهای ایمپلنت دوکاره نیز وجود دارند که به دلیل استهلاک و قیمت بالاتر و الزامات ایزولاسیون مورد نیاز، استفاده از آنها چندان منطقی به نظر نمی رسد.
اندوموتور ژئوسافت EndoEst Motor-Mini | آوادنتال
اندو موتور

جمع بندی

استفاده از دستگاه روتاری دندانپزشکی برای همه‌ی دندانپزشکان ضروری و حیاتی است. اما قبل از انتخاب بهترین دستگاه، باید بدانید که اجزای دستگاه روتاری کدام است و چه نوع دستگاهی برای کار شما ضروری است. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا تمام اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *