کمپرسور و ساکشن

کمپرسور دندانپزشکی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

کمپرسور دندانپزشکی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

در این مقاله در ابتدا، ما قصد داریم به یک سوال مهم پاسخ دهیم؛ “کمپرسور دندانپزشکی چیست؟”. سپس در مورد ویژگی‌های مهم برای انتخاب یک کمپرسور مناسب، خواهیم پرداخت.  یکی از مهم ترین الزامات مراکز دندانپزشکی نیاز به هوای فشرده است که کمپرسور دندانپزشکی بدون روغن می تواند هوای فشرده مورد نیاز برای ضد عفونی کردن تجهیزات دندانپزشکی را تأمین کند.

هوای  فشرده ای که در این گونه مراکز برای تمیز کردن اینسترومنت های دندانپزشکی مورد نیاز است، باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. چون قرار است این ابزارآلات در دهان بیمار مورد استفاده قرار گیرند. باید هوای مصرفی به طور کامل پاک و به دور از هرگونه آلودگی باشد.

از سوی دیگر یکی از الزامات مراکز درمانی، سکوت و تمرکز صددرصد پزشکان بر بیمار است تا از بالاترین ضریب کیفی خدمات برخوردار باشند. به همین دلیل یکی دیگر از حساسیت‌هایی که پیرامون این قبیل کمپرسورها وجود دارد، آرام و بی صدا بودن آنها است.

dental compressor

در کمپرسورهای پیستونی به دلیل نیاز به خنک کاری و روان شدن قطعات متحرک، معمولاً هوای فشرده در مجاورت روغن قرار می‌گیرد. لذا در زمان استفاده نیز روغن همراه با هوا به تجهیزات وارد می‌شود.

اما در کاربردهای پزشکی به خصوص در دندانپزشکی، به دلیل نیاز و اهمیت بالای کیفیت هوای مصرفی نمی‌توان از این نوع کمپرسور استفاده کرد. تجهیزات دندانپزشکی به  کمپرسورهای بدون روغن (Oil free) یا کم روغن (Oil less) نیاز دارند. در واقع به دلیل وجود نداشتن هیچ گونه روغنی در این نوع کمپرسورها هوای تولید شده در آنها فاقد ذرات روغن می باشد.

عوامل مؤثر بر قیمت کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

عوامل مختلفی هستند که بر قیمت کمپرسور دندانپزشکی موثر هستند. در این بخش به مهمترین مواردی که قیمت کمپرسور را تغییر می‌دهند، اشاره خواهیم کرد.

 • نوع برند و کیفیت آن
 • قیمت کمپرسور
 • سطح صدای کمپرسور
 • ظرفیت تولید هوا
 • خدمات پس از فروش، تأمین قطعات و لوازم جانبی و تعمیر و نگهداری
 • شرایط نصب دستگاه
 • در نظر گرفتن احتمال توسعهِ‌ی ماشین آلات در آینده
 • ایمنی و بهداشت کمپرسور

two different dental compressors

ویژگی‌های مهم در انتخاب بهترین کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

در این بخش قصد داریم تا در مورد نکاتی صحبت کنیم که به شما کمک می‌کنند تا بهترین نوع از کمپرسورها را برای دندانپزشکی خود انتخاب کنید.

استاندارد قطعات

تمامی قطعات کمپرسورهای دندانپزشکی به ویژه قطعات متحرک داخلی آنها باید مطابق با استاندارد مکانیکی مربوط به تجهیزات دندانپزشکی باشند.

الکترو موتور

الکتروموتور مورد استفاده در کمپرسورهای دندانپزشکی حتماً باید از نوع بدون روغن باشند و طبق مقررات در نظر گرفته شده برای مراکز درمانی، به طور کلی استفاده از کمپرسورهای معمولی در دندانپزشکی‌ها ممنوع است.

مقاومت مخزن داخلی

چون هوای تولید شده در کمپرسور باید حتماً پاک و بهداشتی باشد، لذا مخزن ذخیره هوای آن نیز باید در مقابل انواع خوردگی‌ها مقاوم باشد. به همین دلیل سطح داخلی مخزن از جنس اپوکسی پوشش داده می‌شود.

وجود شیر تخلیه در کمپرسور دندانپزشکی

برای تخلیه‌ی کامل رطوبت جمع شده در مخزن باید هر چند وقت یک بار این رطوبت به وسیله شیر تخلیه از دستگاه خارج شود.

وجود رگولاتور در کمپرسور دندانپزشکی

در دندانپزشکی‌ها باید از کمپرسوری استفاده شود که در محل خروجی مجهز به رگولاتور کنترل فشار و فیلتر نهایی باشد تا هوای خروجی از بالاترین کیفیت برخوردار باشد.

فشار تولید شده در کمپرسورهای دندانپزشکی

کمپرسور بدون روغن دندانپزشکی باید حدود bar5 فشار تولید کند و تنظیمات مخزن آن باید به گونه ای باشد که این فشار از ۵ بار کمتر نباشد.

توان یا قدرت کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور دندان پزشکی دارای یک واحد هواساز بدون‌ روغن است که بر روی مخزن نصب می‌شود و کار فشرده سازی را بر عهده دارد. افزایش قدرت این کمپرسور باعث افزایش ظرفیت و سرعت هوادهی کمپرسور دندان پزشکی می‌شود. البته توجه داشته باشید که افزایش توان الکتروموتور باعث بالا رفتن قیمت کمپرسور برای دندانپزشکی می‌شود.

کمپرسور 4 یونیت فورتک 4Tek مدل Eco 3

حمل کمپرسورهای دندانپزشکی

جنس قطعات هواساز در کمپرسورهای دندانپزشکی از جنس مواد غیر فلزی نظیر گرانیت یا تفلون صنعتی هستند. بنابراین به طور کلی کمپرسورهای دندانپزشکی سبک وزن هستند و نقل و انتقال آنها کار ساده ای است. ولی در عین حال ساختار آنها به گونه ای است که نیاز زیادی به مراقبت دارند.

رطوبت کمپرسور دندانپزشکی

در این بخش، در ابتدا می‌خواهیم توضیح دهیم که رطوبت موجود در کمپرسورهای دندانپزشکی چیست و سپس شرح خواهیم داد که چگونه رفع می‌شود. به دلیل وجود رطوبت زیاد در هوای محیط، در تمام کمپرسورها، حتی در کمپرسورهای بدون روغن، مقدار زیادی رطوبت تولید می‌شود که این رطوبت پس از فشرده سازی، به قطرات آب تبدیل و در مخزن هوای فشرده جمع می‌شود. سپس این ذرات آب می‌توانند به همراه هوای فشرده وارد دستگاه‌ها و تجهیزات دندانپزشکی شوند و آنها را بیش از پیش مستهلک کنند.

برای رفع معضل رطوبت، باید از درایِرهای تبریدی استفاده شود که به وسیله خنک سازی هوا، کل رطوبت را از هوا می‌گیرند و هوای خشک را به اینسترومنت ها وارد می‌سازند.

بازۀ زمانی استراحت کمپرسورهای دندانپزشکی

کمپرسورهای دندانپزشکی به دلیل آن که روغن ندارند، امکان کارکرد طولانی مدت را نیز ندارند و تقریباً به ازای هر ۲۵ دقیقه کار نیاز به حدود ۴۵ دقیقه استراحت دارند. بنابراین نسبت هوادهی کمپرسور باید سه برابر میزان مصرف تجهیزات باشد تا در زمان خاموش بودن نیز امکان خدمات رسانی داشته باشند.

طول عمر، ایمنی و قیمت

در زمان گزینش و خرید کمپرسور دندانپزشکی بدون روغن به قیمت آنها و همچنین بهداشت و ایمنی و در دسترس بودن قطعات یدکی و طول عمر و ماندگاری آنها توجه داشته باشید.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که کمپرسورهای دندانپزشکی یکی از دستگاه های پشتیبان و ارائه دهنده خدمات به سایر اینسترومنت‌ها و یونیت های دیگر یک مجتمع دندانپزشکی می باشند. لذا کیفیت، عملکرد و سلامت آنها ارتباط مستقیم با کیفیت کارکرد اینسترومنت ها و سایر تجهیزات مورد استفاده در دندانپزشکی دارد و می تواند در سود و زیان اقتصادی آنها دخالت مستقیم داشته باشد.

با تمام این اوصاف، هر زمان که قصد خرید انواع کمپرسورهای دندانپزشکی دارید، نهایت دقت را به خرج دهید و از مشاوره و نظرات تخصصی کارشناسان تیم تجهیزات دندانپزشکی آوادنتال استفاده کنید.

برندهای مربوط به کمپرسورهای بدون روغن دندانپزشکی

 • کمپرسور مدیک ایر دکتر سونیک
 • کمپرسور دندان پزشکی جنتیلین
 • کمپرسور دندان پزشکی مکس ایر
 • کمپرسور داین ایر
 • کمپرسور فوشن
 • کمپرسور بیوتی
 • کمپرسور بدون روغن جی آی اس
 • کمپرسور فورتک
 • کمپرسور دندان پزشکی ایکام
 • کمپرسور دور دنتال
 • کمپرسور فیاک
 • کمپرسور بدون روغن اطلس کام

نتیجه‌گیری

در انتخاب یک کمپرسور دندانپزشکی، باید ملاک‌ها و معیارهای مختلفی را در نظر بگیرید. این ملاک‌ها به شما کمک می‌کنند تا از سلامت دستگاه و کارکرد بهینه‌ی آن مطمئن شوید. علاوه بر این، باید انتخاب این دستگاه از یک برند مطمئن انجام شود. در این مقاله ما به تمام این موارد به طور مفصل اشاره کرده‌ایم.

صفحه آپارات تجهیزات دندانپزشکی AvaDental

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *