یونیت دندانپزشکی

یونیت زیگر چیست و چه بخش ها و امکاناتی دارد؟

یونیت زیگر v1000 چیست؟

در این مقاله ما قصد داریم در مورد اینکه یونیت زیگر چیست توضیح دهیم. ما در آوادنتال یونیت های مختلفی از برند زیگر از قبیل یونیت زیگر V1000 را که از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، به فروش میرسانیم.  بنابراین می خواهیم بدانیم که یونیت زیگر از چه بخش‌هایی تشکیل شده است و چه امکاناتی دارد. 

یونیت دندانپزشکی معمولاً قلب مطب دندانپزشکی شما به شمار می‌رود و گذشته از این که میز کار و اتاق جراحی شما محسوب می‌شود، نخستین دستگاهی است که پس از ورود بیمار به داخل اتاق شما با آن مواجه می‌شود. بیایید از این زاویه به موضوع نگاه کنیم که در واقع یکی از ابزارهای ارزیابی عملکرد و کیفیت کار شما از نظر بیمار، کیفیت و کارایی و پیشرفته بودن سیستم یونیت دندانپزشکی شما می‌باشد که تأثیر بسیار زیادی بر آرامش شما و رضایت بیمار و در نهایت ارتقاء کیفیت خدمات درمانی شما خواهد داشت. امروزه تولیدکنندگان زیادی در سراسر جهان در حال تولید یونیت‌های پیشرفتۀ دندانپزشکی هستند که بخش عمده‌ای از آنها وارد کشور ما نیز می‌شود. 

یکی از برندهای یونیت دندانپزشکی که به وفور در بازار تجهیزات دندانپزشکی کشور ما به چشم می‌خورد، یونیت دندانپزشکی با برند زیگر است که کیفیت بالایی نیز دارد. اگر می‌خواهید بیشتر با مشخصات و کیفیت یونیت‌های دندانپزشکی زیگر آشنا شوید، با آوادنتال همراه باشید و هرگونه پرسش و مشاوره ای که در این زمینه دارید را با کارشناسان فنی و بازرگانی آوادنتال در میان بگذارید.

siger unit v1000 infography

به طور کلی عوامل تأثیرگذار در خرید یک یونیت دندانپزشکی عبارتند از:

 1. قیمت یونیت دندانپزشکی
 2. کیفیت و استانداردهای یونیت دندانپزشکی
 3. زیبایی یونیت
 4. امکانات و آپشن‌های یونیت دندانپزشکی
 5. کاربری راحت
 6. خدمات پس از فروش 
 7. الزامات مربوط به نصب یونیت دندانپزشکی

اجزای کلی یونیت دندانپزشکی زیگر

یونیت زیگر نیز مثل تمام یونیتهای دیگر دارای این اجزای کلی میباشد و در کلیات، هیچ تفاوتی با سایر برندها ندارد:

 1. تابلت
 2. چراغ روشنایی
 3. صندلی
 4. کراشوار (روشویی، لیوان پُر کن و ساکشن)
 5. جعبه باکس

تابلت یونیت زیگر

اصلی‌ترین بخش‌ یک یونیت دندانپزشکی تابلت آن است. در واقع بسیاری از کارشناسان تجهیزات دندانپزشکی، تابلیت را مهم‌ترین قسمت یک یونیت دندانپزشکی می‌دانند زیرا تمامی اینسترومنت‌ها و کلیه ی ابزارآلات مربوط به برشکاری، تراشکاری و غیره بر روی آن قرار داده می‌شوند. معمولاً بر روی تابلت دندانپزشکی کنترل‌های یونیت از قبیل چراغ، صندلی، کراشوار، لیوان پُرکن قرار دارند.

تابلت یونیت دندانپزشکی از این بخش‌ها تشکیل شده است: 

 1. صفحه کلید
 2. محل قرار گرفتن اینسترومنت‌ها
 3. سینی
 4. نگاتوسکوپ
 5. مجموعۀ سیم‌ها
 6. مجموعۀ شلنگ‌ها
یونیت زیگر U100 نقد و اقساط | آوادنتال

صندلی یونیت زیگر Siger

صندلی یونیت‌ها معمولاً در سه مدل  U، X، یا I وجود دارند. ساخت صندلی‌های مدل U معمولاً ساده است. بنابراین بیشتر کارخانجات تولیدی صندلی‌های نوع U را می‌سازند. صندلی‌های نوع X استحکام و توانایی بالاتری دارند و به همین دلیل مورد استقبال کارخانه‌های زیادی قرار می‌گیرند.

هر صندلی یونیت زیگر دو موتور دارد. یک موتور برای ناحیۀ نشیمن‌گاه و تنظیم ارتفاع بیمار، و موتور دیگر برای حرکت دادن پشتی. برای راحتی پزشک، علاوه بر قابلیت انتخاب محل مورد نظر، دو حالت دیگر نیز در صندلی‌ها وجود دارند که عبارتند از وضعیت صفر (Zero Position) و وضعیت بالا (Over Position).  وضعیت صفر به حالتی گفته می‌شود که پشتی با زاویه ۹۰ درجه برگشته و صندلی به پایین‌ترین حالت خود می‌رسد. ولی در وضعیت بالا، حالتی ایجاد می‌شود که صندلی در مرتفع‌ترین حد ممکن قرار گرفته و پشتی به حالت خوابیده یا زاویۀ ۱۸۰ درجه نسبت به نشیمن‌گاه قرار گرفته است. سایر حالت‌ها وضعیت‌هایی در بین این دو وضعیت هستند. 

کلیپ نصب یونیت زیگر V1000

چراغ یونیت دندانپزشکی زیگر

دندانپزشک برای مشاهدۀ راحت‌تر داخل دهان بیمار نیاز به تاباندن نور به داخل آن دارد. برای همین منظور بر روی یونیت‌های دندانپزشکی چراغ نیز تعبیه شده است. انواع گوناگون چراغ‌های یونیت دندانپزشکی دارای قیمت های متفاوتی هستند و هر چه فناوری به کار رفته در آنها به‌روزتر و کیفیت نور آنها بالاتر باشد، قیمت بیشتری دارند. یونیت‌های زیگر مجهز به لامپ‌های هالوژن ۲۲ تا ۲۴ ولت یا ۱۰ تا ۱۲ ولت یا چراغ های LED هستند. کاسه چراغ،  قاب چراغ،  سنسور یا کلید روشن و خاموش و تنظیم کنندۀ شدت نور همگی از اجزاء به کار رفته در چراغ‌های یونیت زیگر به شمار می‌روند.

 

کراشوار در یونیت زیگر

دندانپزشک در خلال انجام عملیات پزشکی خود نیاز به شستشوی دهان بیمار پیدا می‌کند که این کار با استفاده از قسمت کراشوار صورت می‌پذیرد که بر روی یونیت دندانپزشکی تعبیه شده است. معمولاً کراشوار مورد استفاده در یونیت‌های دندانپزشکی زیگر به صورت یک سینک (کاسه) چینی جدا شونده است. در داخل کراشوار یونیت زیگر لوله‌ای قرار گرفته که آب را داخل کاسه باز می‌کند. از تابلت می‌توان برای باز و بسته کردن جریان آب استفاده کرد. جریان آب در این قسمت توسط شیر برقی کنترل می‌شود.

یونیت دندانپزشکی خارجی | آوادنتال
یونیت زیگر

لیوان پرکن در یونیت دندانپزشکی Siger

برای شستن دهان بیمار، باید لیوان آب پُر شود. برای این منظور از یک لیوان پُرکن استفاده می‌شود. برای کنترل لیوان پرکن در یونیت‌های زیگر می‌توان از بدنۀ کراشوار، سایت نرس و یا بر روی تابلت کمک گرفت. جریان آب لیوان پرکن هم با شیر برقی کنترل می‌شود.

سیستم داخل جعبه باکس

یونیت دندانپزشکی زیگر برای کار کردن فقط به برق نیاز ندارد؛ بلکه به آب و هوا هم نیاز دارد. اینسترومنت‌های دندانپزشکی به وسیله آب و هوا کار می‌کنند. بنابراین سیستم‌های ایجاد آب و هوا برای یونیت‌ها از اهمیت زیادی برخوردارند.

سیستم هوا در یونیت زیگر

 هوای مورد استفاده در یونیت دندانپزشکی از نوع هوای فشرده است که به وسیلۀ دستگاهی به نام کمپرسور (پمپ هوا) تولید می‌شود. کمپرسورها به دلیل سر و صدای زیادی که ایجاد می‌کنند، در خارج از مطب نصب می‌گردند.

سیستم آب در یونیت دندانپزشکی زیگر

آب‌ ‌مورد‌ ‌استفاده‌ ‌در‌ ‌یونیت‌ ‌دندانپزشکی‌ ‌از‌ ‌نوع‌ ‌آب‌ ‌لوله‌کشی‌ ‌شهر‌ ‌است‌ ‌که‌ ‌به‌ ‌یونیت‌ ‌انتقال‌ ‌داده‌ ‌می‌شود‌. برخی از یونیت‌ها مجهز به سیستم آب‌گرم‌کن نیز هستند تا تماس آب سرد با دندان بیمار باعث ناراحتی و حساسیت نشود.

پدال یونیت دندانپزشکی زیگر

در یونیت‌ دندان پزشکی زیگر، برای ورود و خروج هوا از پدال استفاده می‌شود. این پدال‌ها بر دو دسته هستند؛  پدال های تک کاناله و پدال های دو کاناله.

پدال‌های تک کاناله، دو شلنگ دارند که هوا از طریق یک شلنگ وارد پدال می‌شود و با فشار دادن پدال، از شلنگ دیگر خارج می‌شود.

در پدال‌های دوکاناله، سه شلنگ وجود دارد؛ که هوا از طریق یک شلنگ وارد، و از طریق دو شلنگ دیگر خارج می‌شود. هر شلنگ به یکی از کلیدهای پدال وصل است که با فشار دادن آن هوا خارج می‌شود.

مشخصات یونیت Siger V1000 | آوادنتال

اگر قصد خرید یونیت زیگر را دارید، به شما توصیه می‌کنیم پیش از هر اقدامی به عنوان یک بخش مطالعاتی و بازارسنجی، با کارشناسان و مشاوران بازاریابی شرکت تجهیزات آوادنتال مشورت کنید. برخی از فروشگاه‌ها یونیت‌های زیگر مشابه را با قیمت‌های کمتری به شما پیشنهاد می‌کنند که در این مورد باید با وسواس بیشتری کار را پیگیری کنید. به دلیل وارداتی بودن یونیت‌های دندانپزشکی زیگر، طبیعتاً قیمت آنها متناسب با نوسانات نرخ ارز می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *