اندو دندانپزشکی

اپکس فایندر چیست؟

اپکس فایندر دندانپزشکی چیست؟ | آوادنتال

یک سوال اصلی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که اپکس فایندر چیست؟ امروزه در روند درمان ریشۀ دندان می توان با استفاده از اپکس فایندر دندانپزشکی (Apex finder) یا یابنده‌ی انتهای ریشه، از تابش پرتوی رادیوگرافی اضافی به بدن بیمار جلوگیری به عمل آورد.

در واقع اپکس فایندر که نام دیگر آن اپکس لوکیتور (Apex Locator) است، به عنوان زیر مجموعه ی تجهیزات اندو دندانپزشکی به حساب می‌آید. اپکس فایندر دندانپزشکی با تشخیص اختلاف بار الکتریکی بین استخوان و دندان می‌تواند به تشخیص دقیق انتهای ریشه‌ی آن کمک کند و روند درمان را بهبود ببخشد.

آوا دنتال در این پست در مورد اپکس فایندر و کاربردها و خدماتی که در دندان پزشکی به همراه آورده صحبت می کند. لذا چه با هدف مطالعه و چه با هدف کسب اطلاعات برای خرید اپکس فایندر دندانپزشکی، به شما توصیه می کنیم تا پایان این پست با آوا دنتال همراه باشید.

apex finder

برای تشخیص دقیق تر کانال، دندان باید خشک و بدون خون ریزی باشد. البته در نمونه های جدیدتر اپکس فایندر، کمتر نیاز به خشک بودن کامل دندان وجود دارد. معمولاً برای کالیبراسیون اپکس فایندر، از دستگاه رادیوگرافی استفاده می‌شود تا ضریب خطا به حداقل میزان ممکن برسد.

امروزه کاربرد دستگاه اپکس فایندر به حدی رسیده است که انجام درمان اندو بدون آن کاری دشوار و به دور از ذهن می‌باشد و نزدیک بودن و یا عبور از تنگه ریشه با صدای آژیر خاصی همراه است که این صدا یکی از ویژگی‌های یک مطب دندان پزشکی امروزی است و مثل صدای دستگاه ضربان قلب عمل می‌کند.

قیمت اپکس فایندر دندانپزشکی چگونه تعیین می‌شود؟

یکی از سوالات فراونی که برای دندانپزشکان به وجود می‌آید این است که قیمت ایپکس فایندر چگونه تعیین می‌شود و چه مقدار است؟

واقعیت این است که چندین عامل می‌‌تواند نقشی نعیین کننده داشته باشد. به عنوان مثال، امکان امکان اتصال به سیستم روتاری، امکان اتصال بیسیم، درصد خطا، توان باتری، کنترل خودکار سرعت و توان گشتاور، تعداد حافظه و ده‌ها ویژگی دیگر می‌تواند هزینه‌ی تهیه‌ی این دستگاه را به راحتی تغییر دهد.

برای بدست آوردن لیست کاملی از قیمت‌های این دستگاه، به صفحه‌ی قیمت اپکس فایندر | اپکس لوکیتور مراجعه کنید.

اپکس فایندر ایتیس Eighteeth مدل E Pex Pro | آوادنتال

نکات کلیدی و کاربردی در مورد استفاده از اپکس فایندر دندانپزشکی

روزگاری که دستگاه اپکس فایندر یک وسیلۀ لوکس و تشریفاتی برای درمان ریشه دندان به شمار می‌رفت، گذشته است. امروزه دقت بالای این دستگاه و استفاده از آن را برای دندان پزشکانی که کار اندو انجام می دهند، به یک نیاز اساسی تبدیل شده است.

اپکس فایندرها می‌توانند کیفیت خدمات درمانی شما را به گونه چشمگیری افزایش دهند و از استرس کار شما و ترس بیمار بکاهند. در اندودنتیکس امروزی، اپکس فایندر دندانپزشکی یک دستگاه کاربردی مهم به شمار می‌رود. این دستگاه دارای نکات ویژه و مهمی است که به این شرح اعلام می شود:

 • اپکس فایندرها می توانند نسبت به دستگاه های رادیوگرافی که فناوری قدیمی تری دارند، دقت بیشتری به همراه داشته باشند. ولی البته نمی ‌وانند جایگزین قطعی برای آنها باشند. تعیین طول ریشه یکی از کاربردهای رادیوگرافی است. ضمن این که اپکس فایندر و رادیوگرافی تکمیل کننده هم هستند تا بتوانند خطاهای محتمل یکدیگر را جبران کنند. گذشته از این، اطلاعات به دست آمده از رادیوگرافی، محدودۀ گسترده ای را شامل می شود و فقط به تعیین طول ریشه محدود نمی‌شود.
 • اپکس فایندرهای نسل‌های ۳ به بعد که امروزه تمامی برندهای معروف دنیا آنها را تولید می‌کنند، با وجود هیپوکلریت، بزاق دهان و مایعات دیگر نیز دقت خود را حفظ کرده ‌اند. ولی با این وجود، تاج دندان باید تا حد امکان خشک و به دور از حضور مایعات باشد. اما وجود رطوبت در داخل کانال ایراد خاصی ندارد.
 • پایبندی و اجرای اصول اندو به افزایش دقت اپکس فایندر کمک می‌‌ند.حذف تمامی پوسیدگی ها، برداشتن تمامی موارد ترمیم قبلی، آماده سازی اولیه قبل از تعیین طول و آماده سازی به روش کراون داون همگی منجر به استفادۀ بهتر از اپکس فایندر می‌شوند.
 • ایزولاسیون مهم ترین نکته در استفاده از اپکس فایندر دندانپزشکی است. در واقع بدون ایزولاسیون، نتایج با خطای زیادی همراه خواهد بود؛و حتی هیچ محلول شستشو یا روان کننده‌ای هم نمی تواند عدم خطا را تضمین کند.
 • اتصالات دستگاه نباید با خود دستگاه و بدن بیمار برقرار باشد.اگر از دستگاه اپکس فایندر مدت زیادی استفاده نشده باشد، امکان استهلاک و بروز خطا در آن وجود دارد.
 • دستگاه را در زمانی استفاده کنید که از پُر بودن شارژ آن اطمینان دارید. شارژ کم دستگاه باعث اُفت کارایی آن می‌شود. اگر اپکس فایندر دندانپزشکی شما با باتری کار می‌کند، از پُر بودن و کیفیت بالای آن اطمینان کسب کنید.
 • اگر از گیرۀ لبی در سمت مخالف محل درمان استفاده شود، کارایی بهتری دارد. چون در سمت درمان گیره فضای بیشتری اشغال می‌کند و سد راه دست شما می شود و امکان اتصالی و بروز خطا وجود دارد.
 • اپکس فایندرهای نسل جدید تداخلی با پیس میکرهای قلب (باتری قلب) ندارند. ولی بنا به احتیاط تا زمانی که از عدم تداخل با پیس میکر قلبی بیمار مطمئن نشده اید، آن را بر روی بیمار استفاده نکنید.
 • مطالعه‌ی دقیق دستورالعمل های ارائه شده از سوی تولید کننده‌ی دستگاه می تواند به عملکرد بهتر، کیفیت بالاتر درمان، ریسک کمتر و رضایت بیشتر بیمار کمک کند
 • کار کردن با دستگاه اپکس فایندر جنبه‌ی تجربی و قلق گیری دارد و با گذشت زمان و بر حسب نوع درمان و مدل دستگاه به کارکرد صحیح آن پی خواهید برد.به عنوان نمونه در بیشتر دستگاه های اپکس فایندر، در ریشه های دارای طول های خیلی بلند، یا دندان های دارای اپکس باز، یا دندان های مبتلا به تحلیل ریشه، آنالیز داده های به دست آمده از دستگاه و تعیین محل اپکس نیاز به دقت و تجربه بالایی دارد و ممکن است گستره‌ی خطای دستگاه را افزایش دهد.
 • نوع دندان‌ها و شرایط پالپی آنهاتأثیری بر عملکرد اپکس فایندر دندانپزشکی ندارد. ولی پیش آماده سازی و بهره گیری از فایل های دارای اندازه های بالاتر می تواند به پزشک اعتماد به نفس بیشتری بدهد.
 • از اپکس فایندر می‌توان برای تشخیص پرفوراسیون های دندان در مناطق گوناگون استفاده کرد. در این مورد، استفاده از اپکس فایندر به صورت ایزولاسیون ضرورت دارد.
 • به تجربه ثابت شده است که برخی از اپکس فایندرها ممکن است بر روی برخی از دندان ها دقت کافی نداشته باشند.مثلاً در دندان‌های دارای طول ریشه های بلند، تحلیل اپکس ریشه و ترمیم‌های فلزی قبلی یا روکش‌گذاری می‌تواند روی نتایج اپکس فایندر تأثیر بگذارد. در دندان‌هایی که دارای پلاک هستند نیز ممکن است تخمین شما از طول کارکرد به دست آمده با دستگاه اپکس فایندر دندانپزشکی از دقت لازم برخوردار نباشد و کمی خطا داشته باشد.
 • پیشرفتاپکس فایندرهای نسل های جدید، به منزله‌ی دقت بالاتر آنها نیست، و نمی‌توان نسخه های قبلی را کم کیفیت تر از نسخه‌های جدید قلمداد کرد. لذا فریب تبلیغات در این زمینه را نخورید.
 • پیشنهاد می‌کنیم نتایج به دست آمده از اپکس فایندر دندانپزشکی را در کنار نتایج رادیوگرافی مورد بررسی قرار دهید تا در تعیین طول کانال ریشه از دقت بالایی برخوردار شوید.

apexfinder with wire

اگر قصد خرید اپکس فایندر دندانپزشکی دارید به شما توصیه می‌کنیم به تیم تجهیزات دندان پزشکی آوادنتال اعتماد کنید و از کمک‌های مشورتی و خدمات بعد از فروش این تیم برخوردار شوید.

نحوه استفاده از اپکس فایندر

اپکس فایندر در واقع یک دستگاه الکترونیکی است که برای درمان مشکلات ریشه ی دندان از جمله پیدا کردن طول ریشه مورد استفاده قرار می گیرد. بخش انتهایی ریشه که با نام اپکس شناخته می شود، مقاومت خاصی در برابر جریان الکتریکی دارد.

میزان مقاومت این جریان با اتصال دو سر الکترودها به لب و فایل ریشه تعیین می شود. هنگامیکه بافت دندان با فایل تماس پیدا می کند، جریان الکتریکی برقرار می‌شود و با صدای بوق یا چراغ چشمک زن روی دستگاه مشخص می‌شود.

آنباکس اپکس فایندر دندانپزشکی وودپیکر مدل Minipex

نتیجه‌گیری

اپکس فایندر دندانپزشکی دستگاهی است که بریا درمان ریشه‌ی دندان بسیار کاربرد دارد. برای انتخاب یک اپکس فایندر مناسب، باید ارزیابی‌های کافی از میزان امکاناتی که نیاز دارید داشته باشید. زیرا هر چه امکانات بیشتری بخواهید باید هزینه‌ی بیشتری را پرداخت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *