دندانپزشکی

پوسیدگی دندان چیست؟ راهکارهایی عالی برای جلوگیری از پوسیدگی

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان از رایج ترین مشکلات و موارد مربوط به حوزه دهان و دندان است که این روزها بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم کرده و باعث نگرانی آن ها شده است.

اما تا به حال به این فکر کرده اید که اصلا پوسیدگی دندان چیست؟ منشا آن کجاست؟ چطور می توان از پوسیدن و تخریب دندان جلوگیری کرد؟ راه های افزایش سلامت دندان چیست؟

موارد مختلفی مانند تغذیه نامناسب، آسیب فیزیکی به فک و دندان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف سیگار و مواردی از این قبیل می توانند باعث خرابی زودرس دندان های شما شوند.

اگر تا انتهای این مقاله از تجهیرات دندانپزشکی همراه باشید، می توانید به جواب تمام سوال های ذکر شده در بالا برسید. پس با ما همراه باشید.

پوسیدگی و خرابی دندان یعنی چه؟

اصلا پوسیدگی دندان یعنی چه؟ چطور دندان های ما خراب می شوند؟

وقتی ما به طور روزانه مواد غذایی مختلفی می خوریم، لایه ای چسبناک و شفاف که با “پلاک دندانی” شناخته می شود روی سطح رویی دندان ها ایجاد می شود. باکتری های موجود در دهان شروع به تغذیه از این پلاک ها می کنند؛ این مورد باعث سخت شدن تدریجی آن ها روی سطح دندان شده و پلاک های دندان به جرم تبدیل می شوند.

به دلیل وجود ترکیبات اسیدی در این پلاک ها، با گذشت زمان مینای دندان از بین رفته و سوراخ هایی روی مینا ایجاد می شود که معمولا رنگی تیره و ظاهری کثیف دارند.

این منافذ و سوراخ ها و آلودگی های ماندگار، پوسیدگی دندان است!

نکته: مواد غذایی قندی و نشاسته ای عامل اصلی افزایش ایجاد پلاک روی دندان ها هستند و بیشترین آسیب را به سطح آن ها می رسانند.

پوسیدگی و خرابی دندان یعنی چه؟

علت اصلی پوسیدن دندان چیست؟

اوا از همه باید به این نکته اشاره کرد که خرابی و پوسیدگی دندان مرحله به مرحله اتفاق می افتد و در صورتی که در همان مراحل ابتدایی درمان نشود، می تواند به مراتب شدیدتر و بسیار آسیب زننده باشد.

اگر دندان شما پوسیده باشد، پس از گذشت مدتی باعث درد و عفونت خواهد شد. پوسیدگی کم کم به لایه های زیرین نیز نفوذ کرده و باعث دندان درد شدید، عفونت، پوسیدگی دندان های کناری، بوی بد دهان و ده ها مورد دیگر را برای شما ایجاد می کند. صحبتی که باید گفت این است که بسیاری از افراد بعد از ترمیم دندان به سراغ کامپوزیت می روند اما نمی دانند عوارض و معایب کامپوزیت دندان چیست.

از علل اصلی ایجاد پوسیدگی و خرابی روی دندان می تواند موارد زیر را نام برد:

تغذیه نامناسب

از مهمترین عواملی که می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود، تغذیه نامناسب و خوردن مواد غذایی مضر برای دندان هاست. مصرف بی رویه شیرینی جات و غذاهای ناسالم و اسیدی مانند شکلات، قند غیر طبیعی، نوشیدنی های شیرین و … می تواند صدمات جبران ناپذیری به دندان های شما برساند.

هر چه مقدار مصرف شما از این مواد غذایی بیشتر باشد، احتمال خرابی زودهنگام دندان های شما نیز افزایش می یابد.

تغذیه نامناسب

تاثیر باکتری های موجود در دهان بر پوسیدگی دندان

بسیاری از باکتری های موجود در دهان از طریق بزاق از بین می روند اما تعداد انگشت شماری از آن ها در دهان باقی مانده و می توانند به خرابی دندان ها منجر شوند.

برای جلوگیری از آسیب این باکتری ها به مینای دندان بهتر است روزانه از مسواک، خمیر دندان های با کیفیت و نخ دندان به صورت مرتب استفاده کنید.

ضعیف بودن بهداشت دهان و دندان

طبق گفته پزشکان و متخصصان در حوزه دندانپزشکی، استفاده روزانه از نخ دندان و 2 بار مسواک زدن برای جلوگیری از بیماری ها و خرابی های دندان الزامی می باشد.

در نظر داشته باشید که مسواک شما باید هر 2 ماه یکبار تعویض شود زیرا با مرور زمان روی سطح مسواک آلودگی نشسته و باعث کثیفی آن می شود.

ضعیف بودن بهداشت دهان و دندان

کاهش بزاق دهان و یا سندروم خشکی دهان

خشکی دهان یکی از موارد تاثیر گذار در ایجاد و گسترش پوسیدگی بین دندان ها خواهد شد. سندرم شوگرن (Sjogren’s syndrome) نوعی اختلال سیستم ایمنی بدن است که با دو علامت شایع آن یعنی خشکی چشم و خشکی دهان، همراه می باشد.

در سندرم شوگرن معمولاً ابتدا غشای مخاطی و غدد ترشح‌کننده رطوبت چشم و دهان شما، تحت تأثیر قرار می‌گیرند. در نتیجه این اتفاق، تولید اشک و بزاق به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کنند.

مصرف دخانیات

از مهمترین و تاثیرگذارترین مواردی که می تواند باعث پوسیدگی دندان ها شود، استفاده از انواع دخانیات است. سیگار، قلیان، پیپ و … به طور مستقیم روی سلامت دندان های شما اثر گذار است. 

مصرف بی رویه دخانیات علاوه بر به خطر انداختن سلامت و زیبایی دندان های شما، باعث ایجاد مواردی چون بوی بد دهان، ریزش مو، تغییر رنگ پوست و مواردی از این قبیل خواهد شد.

مصرف دخانیات

برخی بیماری های خاص

اگر دچار بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های لثه و یا بیماری های خود ایمنی باشید، دندان های شما زودتر دچار خرابی و پوسیدگی خواهد شد.

بیماری هایی مانند دیابت، که باعث خشکی دهان می شود، بیماری سندروم شوگرن یا همان سندروم خشکی دهان که در قسمت های قبلی بیان کردیم، بیماری های مربوط به تغذیه مثل کم اشتهایی و بولیمیا(پرخوری عصبی) و … می توانند باعث پوسیدگی زودرس دندان شوند.

موارد بسیار دیگری نیز می تواند باعث ایجاد خرابی دندان شود اما می توان گفت لیست بالا از مهمترین دلایلی است که می تواند به صورت مستقیم روی دندان های شما تاثیر بگذارد.

طبقه بندی انواع پوسیدگی دندان به چه صورت است؟

شاید شما هم شنیده باشید که دندانپزشک ها وقتی یک دندان خراب را می بینند، با شاخص های خاصی آن را طبقه بندی می کنند. این شاخص ها را می توان کلاس های پوسیدگی نامید. کلاس های مختلف پوسیدگی دندان به صورت زیر دسته بندی می شوند:

  • پوسیدگی کلاس 1: پوسیدگی‌های مرتبط به سطوح جونده دندان‌ها خلفی(دندان های آسیاب، پره مولر یا آسیاب کوچک و دندان های جلویی) که به راحتی دیده می شوند.
  • پوسیدگی کلاس 2: پوسیدگی‌های مربوط به سطوح ما بین دندان‌های خلفی(بین آسیاب و پره مولر) که به راحتی قابل دیدن نیستند و نیاز به بررسی تخصصی دارند.
  • پوسیدگی کلاس 3: خرابی در سطوح مابین دندان‌های قدامی (بین دندان‌های جلویی) و به راحتی دیده نمی شوند.
  • پوسیدگی کلاس 4: مشابه کلاس 3 به این شرط که پوسیدگی به نوک دندان(لبه های برش دندان) رسیده باشد.
  • پوسیدگی کلاس 5: خرابی در بخش گردن دندان یا طوق دندانی، یعنی نزدیک خط لثه.
  • پوسیدگی کلاس 6: خرابی در یکی از لبه ها و نوک دندان ها

طبقه بندی انواع پوسیدگی دندان به چه صورت است؟

راهکارهای موثر جلوگیری از پوسیدگی دندان

در این قسمت قصد داریم در مورد راهکارهای مفید برای جلوگیری از پوسیدن دندان صحبت کنیم. همانطور که می دانید، اگر دندان شما پوسیده و خراب شود، با هیچ روش خانگی قابل از بین بردن نیستند و حتما باید توسط دندانپزشک درمان شوند. اما مواردی هستند که در جلوگیری زودهنگام پوسیدگی دندان ها بسیار مفید بوده اند.

  • مسواک کردن و علی الخصوص نخ دندان: روزی 2 بار مسواک بزنید و حتما روزی 1 بار از نخ دندان استفاده کنید.
  • رعایت رژیم غذایی و حذف مواد غذایی ناسالم و مضر: هر چقدر استفاده از مواد غذایی شیرین و قند  نشاسته را پایین بیاورید، شانس سالم ماندن دندان هایتان بالاتر خواهد رفت.
  • وارد کردن مواد مغذی و ویتامین ها به رژیم روزانه: یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید تا هم مواد مغذی بدنتان تامین شود و هم دندان های سالم تری داشته باشید.
  • مراجعه منظم به دندانپزشکی: حتما به صورت دوره هایی با فاصله زمانی منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگر دندان پوسیده هم دارید، در مراحل ابتدایی شناسایی و رفع شود.

راهکارهای موثر جلوگیری از پوسیدگی دندان

نتیجه گیری

موارد بسیار زیادی می تواند باعث آسیب و پوسیدگی دندان شود که تعدادی از این موارد را می توان کنترل کرد. دندان از مهم ترین اعضای بدن است که قابلیت ترمیم خود ندارد و اگر به هر دلیلی آن را از دست بدهید، دیگر نمی توانید چیزی را جایگزین کنید.

مواردی که در بالا ذکر شد، مهمترین عوامل خرابی و پوسیدن دندان بود؛ با رعایت راهکارهای جلوگیری از آسیب به دندان، عمر این عضو مهم را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *