تجهیزات دندانپزشکی

میکروموتور چیست؟ انواع و نحوه استفاده

میکروموتور چیست

میکروموتور چیست؟ میکروموتور چه استفاده هایی دارد؟ ایرموتور با میکروموتور چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ نحوه کار میکروموتور به چه صورت است؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه در مورد این مورد صحبت کنیم که میکروموتور چیست، باید بگوییم که این وسیله برای درمان بافت های نیمه سخت در حوزه دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از میکروموتورها می توان 2 پارامتر سرعت و گشتاور هندپیس را تنظیم کرد و تغییر داد. یعنی میکروموتور به عنوان یک دسته به کار می رود و تجهیزات دیگر روی آن قرار می گیرند.

میکروموتور در انواع مختلفی طراحی و تولید می شود که هر یک از این مدل ها می تواند نیازهای خاصی از شما را در حوزه ترمیم دندان برطرف کند. حالا ما در این مقاله از آوا دنتال قصد داریم در مورد میکروموتور دندانپزشکی و نحوه کار این وسیله به طور کامل و مفصل صحبت کنیم.

میکروموتور چیست؟

همانطور که می دانید در حوزه دندانپزشکی وسایل و تجهیزات زیادی طراحی و تولید شده که با نام اینسترومنت شناخته می شوند و برای راحت کردن روند درمان و ترمیم دندان های بیمار وارد بازار می شوند. هر کدام از این اینسترومنت ها بخشی از کار درمان را پوشش داده و در همان موقعیت کاربرد دارند. اما میکروموتور چیست؟ میکروموتور نیز در دسته اینسترومنت های دندانپزشکی قرار می گیرد و انواع مختلفی نیز دارد.

در بخش قبل هم به این موضوع اشاره کردیم که میکروموتورها به عنوان دسته یا پایه ای برای قرار گرفتن تجهیزات دیگر روی آن و استفاده از آن ها کاربرد دارند. به طور کلی 2 نوع ابزار می تواند بر روی میکروموتور نصب شود که عبارت اند از:

  • هندپیس های مستقیم
  • آنگل ها

بعد از اینکه هر یک از این ابزار روی میکروموتور قرار گرفت(بستگی به نیاز کاربر می تواند هر یک از این 2 روی میکروموتور قرار گیرد)، می توان با استفاده از آن سرعت و گشتاور هر یک از آن ها را تغییر داد و بر اساس نیاز خود تنظیم و کنترل کرد. 

این وسیله باعث شد که بتوان از هندپیس های مختلفی با سرعت پایین و یا دنده های متفاوت بهره مند شد. اما انواع مختلف میکروموتور چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع با هم صحت کنیم.

انواع مختلف میکروموتور چیست؟

اگر تا اینجای مقاله را به طور کامل و با دقت مطالعه کرده باشید، پس باید به طور تقریبی بتوانید بگویید که میکروموتور چیست. خب در ادامه می خواهیم بگوییم که میکروموتورها در چه انواعی طراحی و ساخته شده اند و چند مدل از ان ها در بازار موجود است. حتما باید متوجه شده باشید که این وسیله جزو تجهیزات بسیار مهم و کاربردی در دندانپزشکی حساب می شود و کاربردهای فراوانی نیز دارد. اما باید بدانید که این وسیله تنها در دندانپزشکی استفاده نمی شود و می توان در زمینه های دیگری نیز از ویژگی ها و کاربردهای مفید آن بهره مند شد.

انواع مختلف میکروموتور چیست

انواع مختلف میکروموتور دندانپزشکی موجود در بازار به شرح زیر است:

  • میکروموتور لابراتواری
  • میکروموتور جراحی

اما هر کدام چه کاربرد و ویژگی هایی دارند؟

1. میکروموتور لابراتوری چیست؟

میکروموتور لابراتوری همین میکروموتورهایی است که بارها در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی دیده اید. این وسیله به دلیل عملکرد دقیقی که دارد، در این حوزه استفاده می شود.

میکروموتور لابراتواری می تواند سریع، بدون نیاز به فشار، بدون نیاز و یا ایجاد گرما و البته بدون لرزش دندان را تراش دهد، بخشی از آن را جدا کرده و یا قسمت های مختلف آن را برش دهد.

این مدل نسبت به مدل دیگر سرعت بالاتری دارد. یعنی با سرعت بیشتر(حدود 200 هزار تا 450 هزار دور در دقیقه) می تواند فرز و یا بازار قرار گرفته شده در آن را بچرخاند.

2. میکروموتور جراحی چیست؟

 مدل دوم میکروموتور چیست؟ بله! میکروموتور جراحی. تمام ویژگی های این مدل از میکروموتور با مدل قبلی یکسان است و به راحتی نمی توان این 2 مدل را از یکدیگر تشخیص داد. اما همانطور که از اسمش پیداست، از این مدل در روند جراحی دندان قرار می گیرد.

از آنجا که روند جراحی دندان نیاز به دقت بسیار بالایی دارد، این نوع از میکروموتور لرزش کمتر و قدرت بالاتری دارد که این دو مورد می تواند کمک زیادی به جراح دندانپزشک داشته باشد.

میکروموتور چه تفاوتی با ایرموتور دارد؟

برای اینکه بدانید تفاوت میکروموتور و ایرموتور چه مواردی است، ابتدا باید بدانید که اصلا ایرموتور دندانپزشکی چیست.

ایرموتور ها دور موتور پایینی داشته و با نیروی هوا می چرخد. باید بدانید که هوای ورودی برای راه انداختن ایرموتور با سایر اینسترومنت های یونیت متفاوت است؛ یعنی مقدار هوای مورد نیاز برای آنگل باید در یونیت به صورت مجزا از تجهیزات دیگر تنظیم شود. در غیر این صورت ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی و آسیب به تجهیزات دیگر شود.

میکروموتور چه تفاوتی با ایرموتور دارد

میکروموتور با ایرموتور از نظر ظاهری هم تفاوت های زیادی داشته و می توان این دو را به راحتی از هم تشخیص داد. همچنین از دیگر تفاوت های این 2 این است که میکروموتور نرم تر و روان تر کار می کند که این یک مزیت برای میکروموتور به حساب می آید. این نرم تر کار کردن باعث کاهش ارتعاش و در نتیجه افزایش دقت در آن خواهد بود. در نتیجه در جراحی های دندان ترجیح بر این است که از میکروموتور استفاده شود. پس به صورت خلاصه:

  • سرعت دور ایرموتور نسبت به میکروموتور کمتر است.
  • ارتعاش میکروموتور در نتیجه نرم کار کردن آن، کمتر و دقت بالاتر است.
  • در ظاهر تفاوت های زیادی با هم دارند.
  • جریان هوای ورودی برای کار ایرموتور با میکروموتور متفاوت است.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در مورد تمام موارد لازم که بدانید میکروموتور چیست، صحبت کردیم. اگر تا اینجای مقاله با ما همراه بودید، به این معناست که در مورد نحوه کار میکروموتور، انواع مختلف آن و تفاوت های اساسی این وسیله مهم با ایرموتور متوجه شده اید.

برای خرید هر یک از این وسایل و یا نیاز به فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی می توانید از سایت ما دیدن کرده و یا با شماره های ثبت شده در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه بتوانند شما را در روند خرید یاری دهند.

ممنون که تا انتهای این مقاله از آوا دنتال با ما همراه بودید. اگر در مورد این موضوع سوالی برای شما پیش آمده است، در بخش نظرات کاربران با ما و دیگران به اشتراک بگذارید تا کارشناسان در اسرع وقت بتوانند به آن پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *