دندانپزشکی

دندان درد بعد از عصب کشی، روش های درمان خانگی

دندان درد بعد از عصب کشی

دندان درد بعد از عصب کشی یکی از موارد رایجیست که برای هر کسی که این روند درمانی را امتحان می کند، پیش می آید. عصب کشی، روت کانال، درمان کانال ریشه و یا اندو دندان، همه عباراتی است که به این روند درمانی نسبت می دهند.

زمانی دندان شما نیاز به عصب کشی دارد که ریشه دندان عفونت کرده و دچار آسیب شدیدی شده است. در چنین حالتی جز تخلیه ریشه عفونی به طور کامل، روش دیگری برای درمان وجود ندارد. اما دندان در بعد از عصب کشی مورد بسیار طبیعی ای است که بیمار به دلیل تخلیه پالپ دندان و آسیب دیدن بافت های اطراف در طول روند اندو دندان مجبور به تحمل آن است.

تمام مراحل عصب کشی با استفاده از تجهیزات اندو انجام می شود. برای تهیه این وسایل می توانید از سایت فروشگاه دیدن کنید.

اما ممکن است این دندان درد تا چندین روز بعد از عصب کشی نیز ادامه یابد که در این حالت وضعیت کمی متفاوت می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد این صحبت کنیم علت درد بعد از عصب کشی دندان چیست و چطور به روش خانگی می توان آن را درمان کرد؟ پس با ما همراه باشید.

علت دندان درد بعد از عصب کشی چیست؟

همانطور که گفتیم، دندان درد بعد از عصب کشی تا 2 الی 3 روز کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر این درد بیشتر از این طول بکشد و تا روزهای بعدی نیز ادامه دار باشد، ممکن است یک مشکل جدی را نشان دهد.

درد بعد از اندو دندان دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. برخی از این موارد عبارت اند از:

  • وجود عفونت در ریشه دندان برای طولانی مدت
  • آلوده شدن کانال ریشه دندان در طول روند عصب کشی و اندو دندان
  • آسیب زیاد بافت های اطراف و ملتهب شدن آن ها
  • تنوع کانال ریشه و خارج نشدن کامل تمام ریشه ها
  • پر کردن بیش از حد دندان با مواد و بلند بودن ارتفاع دندان

علت دندان درد بعد از عصب کشی چیست؟

حالا قصد داریم یکی یکی در مورد این موارد صحبت کنیم تا در صورتی که شما هم به این مورد برخورده اید، بتوانید دلیل اصلی را بدانید و در پس برطرف کردن آن برآیید.

اگر می خواهید در مورد روند عصب کشی بیشتر بدانید، می توانید از مقاله “اندو چیست؟” بهره ببرید.

1. عفونت بلند مدت ریشه دلیلی برای دندان درد بعد از عصب کشی

اولین دلیلی که می تواند باعث دندان درد متوالی و چند روزه حتی بعد از انجام روند روت کانال نزد متخصص شود، وجود مجدد عفونت در دندان است.

زمانی که بیمار به دلیل عفونت ریشه دندان درد زیادی تحمل کرده و برای انجام اندو دندان نزد دندانپزشک مراجعه می کند، روش عصب کشی انجام می شود. به این معنی که تمام ریشه آلوده و عفونی از کانال را خارج خواهد کرد. در چنین حالتی ممکن است مقدار عفونت آنقدر زیاد و قدیمی باشد که بافت های اطراف نیز عفونی شده باشند. در چنین حالتی بهترین کار تجویز آنتی بیوتیک برای بیمار است.

با مصرف چند روزه و منظم آنتی بیوتیک خیلی سریع و راحت درد دندان شما برطرف خواهد شد.

2. آلوده شدن کانال ریشه

با وجود اینکه روند عصب کشی(و البته هر نوع درمان دیگری) در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی در کمال بهداشت انجام می شود، اما گاهی اوقات ممکن است در طول انجام درمان کانال ریشه، باکتری نفوذ کند و در نهایت آن محل مبتلا به عفونت شود. این مورد بنا بر دلایل مختلفی مانند عدم ترمیم کامل و یا موارد دیگری می تواند اتفاق افتد.

در چنین حالتی بهتر است مجددا به اندودنتیست خود مراجعه کرده و علت اصلی را جویا شوید. مجددا این مشکل هم اگر جدی و عمیق نباشد، با مصرف آنتی بیوتیک حل می شود.

3. التهاب بافت اطراف دلیلی برای درد بعد از اندو دندان

مانند هر عمل دیگری، عصب کشی نیز می تواند باعث آسیب رساندن به بافت اطراف ریشه شود. به این معنی که در زمان استفاده از تجهیزات اندو و انجام عصب کشی، بافت های اطراف دندان آسیب های جزئی می بینند. این موضوع می تواند بافت ها را تا چند روز ملتهب و حساس کند.

التهاب بافت اطراف دلیلی برای درد بعد از اندو دندان

ممکن است چند روز بعد از عصب کشی، نسبت به مسواک زدن، نخ دندان، خوردن غذاهای سرد یا گرم، خوردن غذاهای سفت و … اذیت شوید یا دندان درد احساس کنید. بهتر است در چنین حالاتی سعی کنید توصیه های پزشک خود را رعایت کرده تا هم درد کمتری را متحمل شوید و هم حساسیت و درد شما زودتر برطرف شود.

4. خارج نشدن کامل ریشه

چهارمین علتی که می تواند تا چندین روز بعد از عصب کشی باعث دندان درد شما شود، خارج نشدن کامل ریشه دندان است. می توان گفت یکی از مهم ترین کارهایی که اندودنتیست باید در طول درمان کانال ریشه انجام دهد، تشخیص دقیق و صحیح مجاری دندان است. ممکن است متخصص نتواند کانال ریشه را به درستی تشخیص دهد و این مورد به دلیل کیفیت پایین عکس رادیوگرافی می باشد.

در نتیجه ی تشخیص ندادن عمق و محل ریشه، ممکن است مقداری از ریشه عفونی باقی بماند. پس دندان درد بعد از اندو برای شما باقی می ماند و می تواند تا مدت ها نیز از بین نرود.

بهتر است دندانپزشکان برای تشخیص دقیق عمق ریشه از اپکس لوکیتور(اپکس فایندر) استفاده کنند. اگر می خواهید بدانید اپکس لوکیتور چیست و با عملکرد این دستگاه آشنا شوید، می توانید از مقاله های قبلی آوا دنتال استفاده کنید.

5. بلند بودن ارتفاع دندان

یکی از موارد رایجی که باعث درد دندان در بیماران بعد از عصب کشی می شود، بلند بودن ارتفاع دندان است. گاهی اوقات پیش آمده است که حفره دندان بیش از اندازه پر می شود و این مقدار متناسب با ارتفاع دندان های دیگر شما نیست. در نتیجه در طول روز، با غذا خوردن، صحبت کردن و یا هر کاری که باعث باز و بسته شدن فک شما شود، فشار فک به آن دندان بیشتر وارد می شود.

دندانپزشکان معمولا برای پر کردن دندان و تشخیص اندازه دقیق و مناسب دندان، از بیمار می خواهند تا دندان های خود را روی هم قرار دهند و هر زمان که بیمار با ارتفاع دندان راحت بود، کار را تمام کنند. اما به دلیل اثر بی حسی بر فک و دندان احتمال دارد که بیمار نتواند این مقدار را به درستی تعیین کند.

برای رفع مشکل می توانید مجددا نزد دکتر خود رفته و از او بخواهید ارتفاع دندان را کوتاه تر کند.

جمع بندی

دندان درد بعد از عصب کشی و احساس درد بعد از اندو دندان می تواند از موارد رایجی باشد که برای همه ایجاد شده است. در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به این موضوع بپردازیم و در مورد تمام مواردی که باعث ایجاد این مشکل می شود، صحبت کنیم.

علل مختلفی مانند وجود عفونت در ریشه دندان برای طولانی مدت، آلوده شدن کانال ریشه دندان در طول روند عصب کشی و اندو دندان، پر کردن بیش از حد دندان با مواد و بلند بودن ارتفاع دندان و … از موارد رایجی است که مسبب این مسئله است.

ممنون که تا انتهای این مقاله از آوا دنتال با ما همراه بودید.

شما همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت تجهیزات دندانپزشکی می توانید از قسمت فروشگاه آوا دنتال دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *