تجهیزات دندانپزشکی

بلیچینگ هوم یعنی چه؟

بلیچینگ هوم یعنی چه

بلیچینگ یک روش زیبا سازی دندان است که هدف از انجام آن سفید کردن دندان ها می باشد که در آن از مواد خاصی استفاده می شود تا زردی ناشی از استفاده ی قهوه و سیگار و … را از بین ببرد و یکی از روش های آن بلیچینگ هوم است.

اما آیا بلیچینگ هوم برای دندان ها ضرر دارد؟ چگونه می توانیم بلیچینگ را در منزل انجام دهیم؟ در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات مواد بلیچینگ همراه ما باشید تا به بررسی موضوع بلیچینگ هوم بپردازیم و به سوال های شما عزیزان در رابطه با آن پاسخ دهیم.

بلیچینگ هوم چیست؟

بلیچینگ هوم یا بلیچینگ در خانه یکی از روش های سفید کردن دندان است که تنها جنبه زیبا سازی دندان را داشته و روش درمانی به حساب نمی آید. در این روش، سفید کردن دندان ها با استفاده از یک مواد خاص و مخصوص سفید کردن دندان استفاده می شود که با مدتی روی دندان ماندن اثر خود را بر روی دندان ها می گذارد و آنها را سفید و براق می کند.

یکی از مزایای استفاده از این روش این است که می توانید آن را در خانه و به آسانی توسط خودتان انجام دهید. از مزایای دیگر استفاده از روش بلیچینگ هوم این است که می توانید زمان کمتری را برای انجام آن صرف کنید و دسترسی راحت در هر زمان که بخواهید به آن خواهید داشت.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که مواد بلیچینگ هوم از غلظت پایین تری نسبت به مواد مصرفی بلیچینگ در مطب دارد. چرا که زمانی که در مطب دندانپزشکی می توانید برای این کار صرف کنید بسیار کم است، پس نیاز است تا در کمترین زمان و موثر ترین مواد بلیچینگ دندان های شما انجام شود. اما این موضوع نمی تواند خوب باشد! در ادامه مقاله به بررسی معایب استفاده از بلیچینگ هوم می پردازیم.

معایب بلیچینگ هوم چیست؟

بلیچینگ هوم یکی از روش های معروف و محبوب برای سفید کردن دندان ها است و برخی از محققان و دندانپزشکان بر این باور اند که این روش دارای عوارض و معایب خاصی نیست و روی بافت دندان ها تاثیری ندارد، با این حال کمتر کسی از عوارض استفاده از این روش زیبا سازی دندان ها مطلع است.

معایب بلیچینگ هوم چیست

این روش ممکن است بسیار آسان و بی دردسر انجام شود اما دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه به بررسی برخی از آنها خواهیم پرداخت.

حساسیت دندان ها

یکی از عوارض استفاده از بلیچینگ هوم حساسیت دندان ها می باشد. این مشکل به دلیل استفاده از هیدروژن پراکسید مایع در گذشته و کاربامید پراکسید در زمان حال حاضر است که خوشبختانه تاثیر کاربامید پراکسید بسیار کمتر از هیدروژن پراکسید است و چند روز بعد از استفاده از این مواد شیمیایی اثر آن از بین می رود. با این حال استفاده از این مواد بر روی پالپ دندان که شامل عصب ها نیز می شود اثر گذاشته و باعث می شود تا دندان های شما دچار حساسیت شوند. به این صورت که هر چه به دفعات و مدت زمان بیشتری از آن استفاده نمایید ممکن است دندان های شما بیشتر دچار آسیب شوند.

تغییر در ساختار مینای دندان

استفاده از این روش به دلیل مواد شیمیایی کاربامید پراکسید باعث می شود تا به مینای دندان های شما نیز آسیب رسیده و تغییراتی جزئی در سطح ساختار آن بوجود آورد.

حساسیت بافت لثه ها

یکی دیگر از عوارض استفاده از بلیچینگ هوم این است که مواد استفاده شده در آن مانند هیدروژن پراکسید، می تواند به بافت های نرم دهان شما یعنی لثه ها آسیب برساند و باعث حساسیت و التهاب آنها شده و همچنین باعث تغییر رنگ آنها شود. اما استفاده از کاربامید پراکسید 10% در بلیچینگ هوم معمولا با بافت نرم دندان ها در تماس نخواهد بود اما باز هم احتمال این موضوع را باید در نظر داشته باشید.

نحوه ی انجام بلیچینگ هوم

انجام هوم بلیچینگ نیز مانند هر کار دیگری که برای اولین بار انجام می دهید نیاز به مطالعه و آموزش دارد. چرا که در صورت اشتباه در انجام این کار ممکن است به دندان ها، ریشه های دندان ها و یا بافت نرم دهان خود آسیب برسانید. پس در ادامه به بررسی نحوه ی انجام بلیچینگ هوم می پردازیم.

  • اولین قدم در انجام بلیچینگ هوم این است که به دندانپزشک مراجعه کرده و دندان های خود را جرم گیری کنید.
  • سپس باید از فک بالا و پایین شما قالب گیری انجام شود.
  • پس از مرحله قالب گیری، تری که مناسب دندان های شما طراحی شده است به همراه ماده بلیچینگ به شما تحویل داده می شود.
  • نهایت مدت استفاده از این روش 2 هفته می باشد و شما باید به صورت روزانه به مدت 4 تا 6 ساعت مواد بلیچینگ هوم را روی دندان های خود قرار دهید.
  • معمولا دستور استفاده مناسب از مواد آن توسط دکتر دندانپزشک به شما داده خواهد شد. بهتر است طبق همان دستورالعمل پیش بروید.

نکات مهم بلیچینگ هوم

در استفاده از بلیچینگ هوم موارد مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید تا بتوانید به بهترین روش ممکن آن را انجام دهید. به این ترتیب دندان های شما بدون آسیب بیشتر سفید و براق خواهند شد. پس در این بخش از مقاله به بررسی نکات مهم مرتبط با بلیچینگ هوم خواهیم پرداخت.

نکات مهم بلیچینگ هوم

 

  • چنانچه پس از استفاده از مواد مخصوص بلیچینگ هوم متوجه التهاب، تورم و تغییر رنگ لثه های خود شدید بهتر است قبل از آنکه مجددا از آن استفاده نمایید با دکتر خود مشورت کرده و شرایط را برای او شرح دهید.
  • اگر به مواد بلیچینگ حساسیت ندارید می توانید از آن به صورت 2 بار در طول روز استفاده نمایید. در غیر این صورت تنها یک بار از آن استفاده کنید.
  • زمانی که تری یکی از فک ها را در دهان قرار دادید نمی توانید تری دیگر را همزمان استفاده کنید.
  • در صورتی که تری را در دهان قرار دادید و متوجه شدید مقداری از مواد اضافه است و از آن خارج شده حتما آن را هر چه سریع تر پاک کنید.
  • در صورت امکان حتما بعد از استفاده از تری ها دندان های خود را مسواک بزنید. به این ترتیب اگر مقداری از مواد هنوز روی دندان های شما وجود داشته باشد می توانید آن ها را پاک سازی کنید.

کلام آخر

بلیچینگ هوم یکی از روش های سفید کردن دندان ها است با این تفاوت که شما می توانید این کار را در خودتان و در منزل انجام دهید. به این ترتیب می توانید در زمان مشخص به آسانی تنها با استفاده از تری مخصوص خود و مواد مخصوص بلیچینگ دندان ها را انجام دهید.

اما بلیچینگ معایبی نیز دارد که ممکن است به دندان و دهان شما آسیب برساند. برای مثال یکی از آسیب های استفاده از این مواد شیمیایی این است که به قسمت پالپ دندان ها که شامل ریشه نیز می شود آسیب برساند. پس باید مراقب بوده و طبق دستوری که دکتر دندانپزشک به شما می دهد از آن استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *