اندو دندانپزشکی

اندو بلیچینگ

اندو بلیچینگ

اندو بلیچینگ یک روش بسیار سریع و آسان است که با استفاده از آن می توانید دندان هایی که اندو یا درمان ریشه شده اند را نیز سفید کرده و از زیبایی آن ها لذت ببرید!

در حقیقت ممکن است گاهی دندان های اندو شده تغییر رنگ داده و رنگ آن ها با دندان های دیگر متفاوت شود که این موضوع باعث می شود زیبایی دندان ها از بین برود. در این شرایط اندو بلیچینگ می تواند به شما کمک کند تا زیبایی را به لبخند خود بازگردانید.

اما آیا اندو بلیچینگ بی خطر بوده و عوارضی ندارد؟ درمان دندان ها با استفاده از روش اندو بلیچینگ به چقدر زمان نیاز دارد؟ در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات مواد بلیچینگ آوادنتال با ما همراه باشید تا به سوال های شما پاسخ بدهیم و به بررسی اندو بلیچینگ بپردازیم.

اندو بلیچینگ چگونه چیست و چه کاربردی دارد؟

اندو بلیچینگ که به آن بلیچینگ دندان عصب کشی شده نیز می گویند، یکی از روش هایی است که با استفاده از آن می توانید دندان های اندو شده ی خود را که حال آسیب پذیر تر هستند سفید و زیبا کنید.

گاهی اوقات دندان هایی که مورد درمان اندو یا درمان ریشه دندان قرار گرفته اند تغییر رنگ داده و با بقیه دندان ها کاملا متفاوت می شوند. این موضوع باعث می شود تا ظاهر دندان بد بنظر بیاید و بیمار را ترغیب کند که هرچه زودتر به فکر چاره ای برای دندان خود باشد. اما دلیل این اتفاق چیست؟

اندو بلیچینگ چگونه چیست و چه کاربردی دارد

دلیل اصلی تغییر رنگ دندان اندو شده خونریزی داخلی عاج دندان می باشد که در اثر وارد شدن ضربه به دندان، که هنوز درمان ریشه برای آن انجام نشده است، اتفاق می افتد. به همین دلیل شما نیاز خواهید داشت تا رنگ دندان های خود را با استفاده از اندو بلیچینگ سفید کرده و یا به حالت سابق در بیاورید.

اندو بلیچینگ چگونه انجام می شود؟

مراحل انجام اندو بلیچینگ به این صورت است که ابتدا مواد مخصوصی که با استفاده از آن ناحیه حفاری شده را پر کرده بودند برداشته می شود تا به تاج دندان برسند. سپس با استفاده از نوعی سمان مسدود کننده که روی دهانه باز مجرا قرار می دهند از نفوذ مواد جلوگیری شود.

پس از آن، مواد اندو بلیچینگ را درون حفره قرار می دهند تا رنگ دندان را تغییر داده و آن را سفید کند. بعد از مدت 10 روز دوباره حفره ایجاد شده را با استفاده از مواد مخصوص اندو پر می کنند تا از نفوذ هر گونه میکروب به داخل دندان جلوگیری شود. اما چرا 10 روز زمان لازم است تا دندان را دوباره با مواد اندو پر کنند؟

دلیل این است که راه های رادیکال های آزاد باقی مانده در نسوخ دندانی بسته شوند. با این حال اندو بلیچینگ یکی از روش هایی است که همیشه و برای هر دندانی قابل انجام نیست پس بهتر است قبل از اینکه خودتان را برای آن آماده کنید به دندانپزشک مراجعه کنید تا با معاینه دندان اندو شده به شما بگوید که آیا این کار امکان پذیر است یا خیر.

چه زمانی نباید از اندو بلیچینگ استفاده کرد؟

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم اندو بلیچینگ به این گونه است که نمی توان آن را همیشه و در هر شرایطی استفاده کرد. حتی ممکن است در مواقعی نیز به دندان آسیب هایی وارد کند که تنها شما را برای زیبا سازی دندان هایتان بیشتر به دردسر بیاندازد.

اما دقیقا چه زمانی نباید از اندو بلیچینگ استفاده کرد؟ در ادامه مقاله به مواردی که نمی توانید در آن ها از اندو بلیچینگ استفاده کنید اشاره شده است:

  • زمانی که به اصلاح فرم دندان ها نیاز باشد.
  • در صورتی که در دندان های دیگر از لمینیت ونیر استفاده شده باشد.
  • در صورتی که دندان دارای پوسیدگی شدید باشد.
  • زمانی که دندان دارای ساختار ضعیفی باشد.

همانطور که می دانید بلیچینگ موادی قوی است که ممکن است در شرایطی که دندان دچار یک ضعف باشد، به آن آسیب وارد کند. پس بهتر است قبل از انجام اندو بلیچینگ با دندانپزشک متخصص به خوبی مشورت کنید.

عوارض اندو بلیچینگ چیست؟

اندو بلیچینگ از مواد شیمیایی قوی تشکیل شده است تا بتواند طی مدتی کوتاه رنگ دندان های شما را به کلی تغییر داده و به رنگی سفید و زیبا تبدیل کند. پس قبل از انجام اندو بلیچینگ باید بدانید که این روش سفید کردن دندان نیز عوارض خودش را دارد که ممکن است آسیب های خطرناکی به دندان شما وارد کند.

عوارض اندو بلیچینگ چیست

یکی از بزرگ ترین آسیب هایی که اندو بلیچینگ به دندان های شما وارد می کند این است که باعث می شود تا ریشه دندان از داخل کانال دندان تحلیل رفته و از بین برود. پس در صورتی که دندان شما هنوز دچار چنین آسیبی نشده است بهتر است ابتدا دندانپزشک متخصص آن را به خوبی معاینه کرده و تشخیص دهد که آیا ممکن است چنین آسیبی به آن وارد شود یا خیر.

اندو بلیچینگ به چه مدت زمان نیاز دارد؟

اندو بلیچینگ دندان می تواند طی 1 الی 2 جلسه در مطب یا کلینیک و توسط دندانپزشک انجام شود چرا که دندانپزشک به صورت متفاوت و با استفاده از ابزار های مختلفی و حتی جرم گیری دندان این کار را انجام می دهد همین موضوع باعث می شود تا اندو بلیچینگ در دندانپزشکی بسیار سریع تر انجام شود.

اما در صورتی که بخواهید اندو بلیچینگ را در منزل و توسط خودتان انجام دهید که در این صورت به آن هوم بلیچینگ گفته می شود و ممکن است بین 4 الی 6 هفته به طول بیانجامد. حتی در سریع ترین حالت ممکن است 2 هفته طول بکشد. پس در صورتی که نیاز دارد هر چه سریع تر اندو بلیچینگ دندان هایتان تمام شود بهتر است به دندانپزشکی مراجعه کنید.

کلام آخر

اندو بلیچینگ یکی از روش های سفید کردن دندان ها است. اما تفاوت این روش با بلیچینگ ساده این است که موادی که برای این کار استفاده می شود مناسب دندان های آسیب پذیر بوده و آسیب کمتری ممکن است به دندان وارد کند.

با این حال اندو بلیچینگ نیز دارای عوارضی است که ممکن است انجام آن برای دندان های آسیب پذیر و در واقع همه دندان ها و در هر شرایطی مناسب نباشد. یکی از این عوارض این است که باعث تحلیل رفتن ریشه دندان اندو شده شود. پس قبل از انجام اندو بلیچینگ بهتر است ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کرده و از انجام این کار اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *